10. února 2010 14:14 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na jaře dráhy poprvé v historii umožní průvodčím pracovat bez čepice

Průvodčí ve vlacích nebudou muset nosit od března čepice. Umožní jim to nový předpis Českých drah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průvodčí ve vlacích nebudou muset nosit od března čepice. Umožní jim to nový předpis Českých drah | foto: ČTK

PRAHA Průvodčí ve vlacích nebudou muset nosit od března čepice. Umožní jim to nový předpis Českých drah. Průvodčí ve službě a bez čepice tak budou k vidění na české železnici vůbec poprvé. Vlakový doprovod naopak dostane nové terčíky pro vypravení vlaků.

"Od 1. března se stane čepice pouze nepovinnou součástí výstroje vlakových čet. Aby však nemohlo dojít při výpravě vlaku k záměně obsluhujícího personálu s cestujícími, budou průvodčí a vlakvedoucí v denní době nově používat barevné návěstní terčíky," uvedl náměstek ředitele ČD Antonín Blažek. Zrušení čepic si podle drah vyžádaly odbory, hlavně v létě totiž byla pokrývka hlavy zaměstnancům na obtíž.

Obsluha vlaku dnes dává připravenost k odjezdu na vědomí výpravčímu či strojvedoucímu máváním ruky, v noci pak zeleným světlem. K noční svítilně nově přibude ve výbavě dvoubarevný zeleno-oranžový terčík, který budou průvodčí používat ve dne.

"Jak se osvědčí terčíky, ukáže teprve praxe, faktem však je, že strojvedoucí a výpravčí je při vypravení vlaku lépe uvidí," uvedl brněnský průvodčí Zdeněk Prchal. Obdobné terčíky k výpravě vlaků se používají například v Rakousku.

Zatímco terčíky do dlaně si razí cestu na výsluní, klasickým plácačkám, které používají výpravčí, zvoní hrana. V řadě stanic vlaky nevypravuje výpravčí, ale díky modernímu zabezpečovacímu zařízení právě vlakový doprovod. Plácačky, takzvané výpravky, byly zavedeny na české železnici počátkem 30. let minulého století.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?