Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na klíčovou část Pražského okruhu přišlo 25 odvolání. Vyřízení může trvat rok

Spojnice dálnic D1 a D11 se nachází v jihovýchodní části Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojnice dálnic D1 a D11 se nachází v jihovýchodní části Prahy. | foto: Arnika

PRAHA Projekt patrně nejsledovanější nové dálniční stavby v zemi dostal další ránu. Část Pražského okruhu spojující sjezdy z dálnic D1 a D11 sice má od července územní rozhodnutí, ale k pondělnímu poledni na něj přišlo 25 odvolání, hlavně od přilehlých městských částí. Stavět se začne nejdříve za dva roky.

Ta 12 kilometrů dlouhá silnice je klíčová. Umožní desítkám tisíc řidičů denně pohodlně objet Prahu, aniž by do ní museli sjet a absolvovat třeba zácpy na Jižní spojce nebo Barrandovském mostě. Důležitá je třeba pro ty, kteří jedou od Hradce Králové směr Plzeň a Německo. Jihovýchodní část okruhu uleví od dopravy i řadě Pražanů.

Na konci července tato stavba nacházející se mezi Běchovicemi (sjezd z hradecké D11) a Modleticemi (sjezd z brněnské D1) dostala velmi důležité územní rozhodnutí, tedy razítko umožňující zasadit dálnici do krajiny. Do pondělní půlnoci pak běží možnost odeslat odvolání – do schránky městské části Praha 22, jejíž úředníci ono klíčové razítko vydali.

„K tomuto okamžiku evidujeme 25 odvolání,“ řekla před pondělním polednem serveru Lidovky.cz Pavla Vinklářová z odboru výstavby Prahy 22. Předpoklad je, že jichu bude více. S pondělním razítkem můžou dorazit i několik dnů po lhůtě.Odvolání jako taková pak podstoupí o úřední stupínek výš - na odbor stavebního řádu pražského magistrátu. A ten o argumentech rozhodne.

Dokončení stavby? Snad za 6 let

„Vyřízení může trval šest až 12 měsíců. Když budu realista a nedojde ke komplikacím, pravomocné územní rozhodnutí budeme mít příští rok v létě,“ odhadl pro LN Radek Mátl, šéf Ředitelství silnic a dálnic, které výstavbu vnějšího okruhu Prahy zajišťuje.

Pak bude následovat výkup pozemků a žádost o stavební povolení. Podle Mátla se začne jihovýchodní část okruhu mezi D1 a D11 stavět nejdříve v polovině roku 2022. Dokončení je pak podle něj reálné do čtyř let.

Pražský okruh a Lahovický most v místech soutoku Vltavy s Berounkou.

Pražský okruh a Lahovický most v místech soutoku Vltavy s Berounkou.

Městské části ze severu Prahy proti pokračování okruhu ve svém okolí dlouhodobě protestují a prosazují variantu, že by se trasa okruh měla posunout dále do středních Čech. To by však přípravu nedokončených částí silničního prstence kolem metropole vrátilo v podstatě na začátek a výstavbu posunulo o desítky let.

Postavení jihovýchodní části okruhu, o níž je řeč aktuálně, by mohla toto blokování ztížit, protože pak by se z ní logicky napojovala trasa dále na sever. I o její posunutí dále od Prahy některé radnice usilují.

„Takové řešení by nikomu nepomohlo. Troufám si tvrdit, že v takovém případě tu okruh do 20 let nebude. Přitom jsme splnili všechny hlukové limity a stavbu zahloubili více, než jsou požadované normy,“ řekl Mátl.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...