11. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na Labi letos vznikne pět nových přístavišť za 100 milionů

Přístav v Děčíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přístav v Děčíně. | foto: ČTK

PRAHA Na dolním úseku Labe vznikne letos pět nových přístavišť. Stávající molo v Litoměřicích navíc Ředitelství vodních cest (ŘVC) zrekonstruuje, informoval mluvčí ŘVC Jan Bukovský s tím, že náklady na tyto investice nepřesáhnou 99 milionů korun.

V Libochovanech během letošního června vyroste plovoucí molo pro osobní dopravu, u kterého podobně jako v Litoměřicích budou moci přistát pouze lodě určené k přepravě cestujících. Kombinace pevného mola pro osobní lodě a plovoucího mola pro malá plavidla vznikne rekonstrukcí stávajícího mola v Litoměřicích a vybudováním nového v Nučnicích.

I pro hausbóty

V Dolních Zálezlech a v Libotenicích postaví ŘVC samostatná plovoucí mola pro osobní lodě a pro malá plavidla. "V těchto již tak oblíbených lokalitách významně vzroste atraktivita pro přistání hausbótů a malých člunů, které se dnes na Labi pohybují," uvedl Bukovský.

Hausbót - ilustrační foto.

Hausbót - ilustrační foto.

V rámci modernizace stávající konstrukce mola pro osobní lodní dopravu v Litoměřicích bude snížena jedna ze dvou současných nástupních plošin. Snížení zajistí snadnější nástup osob na loď s nižší palubou. V Litoměřicích se dočká modernizace i plovoucí molo pro malá plavidla v lokalitě Mlýnské rameno.

Většina mol bude osvětlena

Součástí přístavišť v Dolních Zálezlech, Litoměřicích, Libotenicích a Nučnicích budou i odběrná místa pro elektrický proud, která umožní při cestování na lodi pohodlně přečkat noc. V Litoměřicích bude pro plavidla k dispozici navíc kapacitní přípojka na pitnou vodu. Většina přístavních mol bude nově osvětlena.

Už v polovině loňského roku ŘVC vybudovalo veřejné přístaviště v centru Ústí nad Labem, v prosinci pak otevřelo přístaviště v Lovosicích. "V České republice každoročně stoupá obliba rekreační plavby, což potvrzuje rostoucí počet zájemců o registraci malých plavidel. Zvýšenému zájmu musí odpovídat především kvalita infrastruktury. Absence přístavišť určených pro kotvení rekreačních plavidel však situaci dosud výrazně komplikovala. Od projektů realizovaných v letošním roce proto očekáváme nárůst zájmu o vodní turistiku na dolním úseku Labe, a to jak ze strany provozovatelů, tak obyvatel přilehlých měst a obcí," prohlásil ředitel ŘVC Lubomír Fojtů.

Lidovky.cz, ČTK

Pronájem nebytový prostor 34 m2 Čáslav
Pronájem nebytový prostor 34 m2 Čáslav

nám. Jana Žižky z Trocnova, Čáslav - Čáslav-Staré Město, okres Kutná Hora
9 500 Kč