15. srpna 2018 13:55, aktualizováno  16:18 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letiště Schiphol v Nizozemsku náhle přerušilo provoz. Letadla nemohou odlétat ani přistávat

Nizozemské letiště Schiphol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemské letiště Schiphol | foto: Wikimedia Commons

Amsterdam Třetí největší evropské letiště Schiphol nedaleko Amsterdamu ve středu náhle přerušilo provoz kvůli potížím, které vznikly v systému řízení leteckého provozu. Jak uvedla nizozemská agentura ANP, zrušeny jsou všechny odlety i přílety.

Podle zdrojů z letiště a z řídící věže problémy nastaly krátce po 13:00 SELČ. Příčina nebyla zatím oznámena. Z údajů na webu letiště vyplývá, že už předtím se hromadně zpožďovala většina spojů. 

Odpolední letecké spoje z Prahy do Amsterdamu zrušeny nebyly. Podle webu pražského letiště odletěl letoun společnosti easyJet místo v plánovaných 12:50 o dvě hodiny později, spoj ČSA s odletem ve 14:20 pak se zhruba čtvrthodinovým zpožděním. U spoje s odletem v 17:30 v současnosti pokračuje odbavení.

Amsterodamské letiště čelí podobným problémům v posledních měsících již po několikáté. Letos v dubnu asi na 90 minut zablokovaly nizozemské úřady dopravu poté, co areál zasáhl rozsáhlý výpadek proudu. Loni v listopadu byly v potížích přímo systémy řízení letového provozu, které způsobovaly zpožďování a rušení letů.

ČTK