Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na letišti v Mošnově začala stavba nové řídící věže

Desetitisíce lidí obdivují přehlídku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desetitisíce lidí obdivují přehlídku. | foto: ČTK

MOŠNOV Symbolickým poklepáním základního kamene dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku začala stavba nové věže Řízení letového provozu. Stalo se tak během 13. ročníků Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR.

Odhadovaná cena stavby je 180 milionů korun, nová věž by měla začít fungovat do dvou let, řekl novinářům generální ředitel společnosti Řízení letového provozu Jan Klas.

Projekt je připraven a výběrové bude vyhlášeno zřejmě během měsíce. Odhadovaná cena může být podle ředitele díky konkurenčnímu prostředí ve stavebnictví nižší. "Dokončení taky vyplyne z té soutěže.

 Ale stavbu obdobného rozsahu jsme v minulosti zvládali během roku, během roku a půl jsme většinou připraveni na provozní využívání. To znamená, řekněme, že do dvou let bychom měli být plně etablování tady na letišti v Ostravě na nové věži," řekl Klas.

ČTĚTE VÍCE

Ředitel letiště Pavel Schneider řekl, že mošnovské letiště je v ČR v podstatě poslední, kde Řízení letového provozu věž nemá. "My jsme velmi rádi, že se podařilo konečně zahájit výstavbu věže.

 Bude v centrální části letiště, čili skoro uprostřed, a v rámci toho se k té věži dostaví další objekt, ve kterém budou naši hasiči. To se projeví na dostupnosti při zásahu," řekl Schneider.

Klas řekl, že věž původně měla být součástí bezpečnostního centra, které pak nedostalo financování v předpokládané výši. "Věž bude velmi moderní stavba. Už jsme nemohli stavbu oddalovat.

Mošnovskou oblohu

V Mošnově se odehrávají i dny NATO. Letos zavítalo na první den přes 50 tisíc lidí.

 Jsme v současné době v pronájmu v ne příliš vyhovujících podmínkách. My tu věž zahajujeme jako jakousi první etapu a projektově je to celé připraveno tak, že to bezpečnostní centrum se postupně může připojit," řekl Klas.

Řízení letového provozu má pronájem v prostorech letiště, které jsou podle ředitele stavebně už ve velmi špatném stavu a například se tam velmi obtížně zajišťují opravy. "Samozřejmě technologie je tu stejná jako na jiných letištích.

 Ale zase ta technologie, pokud je umístěna v méně vyhovujících prostorech, tak neslouží tak dobře jako někde jinde a jako určitě bude sloužit, až ta nová věž bude připravena," řekl Klas.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.