16. února 2012 13:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Frankfurt stávkuje. Stovky letů jsou v ohrožení

Na letišti ve Frankfurtu se stávkuje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na letišti ve Frankfurtu se stávkuje | foto: Reuters

FRANKFURT NAD MOHANEM Letišti ve Frankfurtu nad Mohanem ochromí sedmihodinová stávka. Zaměstnanci pozemního personálu na letišti na dnešek od 15:00 do 22:00 středoevropského času vyhlásili stávku a chtějí stávkovat i v pátek, pokud se se zaměstnavateli nedohodnou na lepších platových podmínkách.

K rozšíření protestu asi 200 zaměstnanců, kteří mají na starosti řazení, navádění a parkování letadel na letišti, dnes vyzval odborový svaz GdF. "Pokud nedojde ke shodě, nebudeme v pátek pracovat od 08:00 do 22:00," oznámil podle agentury DPA mluvčí svazu Matthias Maas.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedení GdF se již dříve nechalo slyšet, že stávka vážně naruší dopravu na frankfurtském letišti. Jeho provozovatel Fraport však tvrdí, že by se mělo podařit zachovat asi polovinu plánovaných letů. Aerolinie kvůli tomu už začaly upravovat své letové plány.

Z frankfurtského letiště se denně vypraví zhruba 1300 letů, více než poloviční podíl má na tomto počtu německý vlajkový přepravce Lufthansa.

Zrušen let do Prahy

Lufthansa již dnes mimo jiné zrušila jeden let z Frankfurtu do Prahy s příletem v 16:50 a odletem zpět v 17:40 hodin. Další lety zatím podle mluvčí pražského letiště Evy Krejčí omezeny nebyly.

Zaměstnanci požadují vedle výrazně vyšších platů také lepší pracovní podmínky. Provozovatel letiště však jejich požadavky označil za příliš vysoké a stávka je podle něj zcela nepochopitelná. Dnes má rozhodnout, zda proti ní podnikne právní kroky. Soudy v Německu již v minulosti několikrát pomohly odvrátit stávku v leteckém průmyslu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!