1. ledna 2010 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na mýtném se vybralo o 601 milionů korun méně než předloni

Někteří dopravci mýtné brýny objíždějí přes menší obce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří dopravci mýtné brýny objíždějí přes menší obce. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Automobiloví dopravci zaplatili v roce 2009 na elektronickém mýtném o 601 milionů korun méně než v roku předtím. Celkem částka dosáhla 5,54 miliardy Kč, uvedl mluvčí mýtného systému MYTO CZ David Šimoník. V prvním roce fungování sytému přepravci uhradili 5,56 miliardy korun. Za tři roky elektronického vybírání mýtného zaplatili 17,25 miliardy korun.

Po všechny loňské měsíce kromě prosince mýtné vynášelo meziročně méně peněz. Ke konci roku se ale pokles zpomalil, v prosinci už vykázal růst o téměř pět procent. Celkový pokles mýtného se připisuje ekonomické krizi a nižšímu objemu kamionové přepravy, příliš optimistické nejsou ani výhledy na letošek.

Mýtné dosud platily pouze kamiony těžší 12 tun, celkem jich je zaregistrováno zhruba 420.000. Od Nového roku se k nim připojily také malé nákladní vozy od 3,5 tuny hmotnosti. Během roku by jich mohlo být v systému až 100.000, zatím se jich k placení přihlásila desetina.

Státu zůstane šedesát procent
Vybraná částka není čistým příjmem fondu dopravy. Stát splácí dodávku mýtného systému společnosti Kapsch, která investici zaplatila ze svých peněz. Loni a předloni byly splátky největší, státu tak zůstane zhruba 60 procent vybrané sumy. Poslední splátku zaplatí stát v letošním roce, poté bude každý rok platit Kapschi pouze za služby spojené s provozem systému.

Celkové náklady na výstavbu mýtných bran a technologického zázemí byly 5,2 miliardy Kč, za služby spojené s provozem systému platí stát zhruba miliardu ročně.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.