Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Německu už můžete na dálnici potkat kamiony bez řidiče. Jde o zkušební provoz

Na německou dálnici A9 poprvé vyjely autonomní kamiony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na německou dálnici A9 poprvé vyjely autonomní kamiony. | foto: DB Schenker

NEUFAHRN V Německu na konci června začaly jezdit konvoje digitálně propojených kamionů. DB Schenker se jako první z poskytovatelů logistiky na světě zapojil do provozu autonomních kamionů. Společně se společností MAN Truck & Bus a Univerzitou aplikovaných věd Hochschule Fresenius spustil testovací jízdy po německé dálnici A9 bez nákladu. V srpnu už začnou kamiony rozvážet zboží.

„Na digitálním simulačním úseku dálnice A9 odstartoval vizionářský projekt, který představuje automatizovanou a digitálně propojenou budoucnost silniční nákladní přepravy. Cesta zboží z nakládací rampy až ke konečnému zákazníkovi může být bezpečnější, efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí. Řidiči mají příležitost stát se moderními specialisty logistiky v digitálních kamionech,“ řekl Spolkový ministr dopravy a digitální infrastruktury Andreas Scheuer.

Zatím prázdné, od srpna s nákladem

Testovací provoz na 145 kilometrů dlouhé trase začal letos 25. června. V rámci zkušebních jízd zatím kamiony jezdí bez nákladu. Během srpna začnou přepravovat například náhradní díly, nápoje nebo papír. Denně by tuto trasu kamiony mohly stihnout až třikrát.

Kamiony využívají takzvanou technologii platooningu. Jedná se o jízdu několika vozidel, které si mezi sebou udržují krátkou vzdálenost. Konvoj tvoří alespoň dvě nákladní vozidla, které jsou řízeny pomoci technické asistence řidiče a řídicích systémů. V prvním vozidle, které je vedoucí, sedí řidič, ten určuje rychlost a směr jízdy. Ostatní kamiony jsou už samoříditelná.

Nové technologie si žádají nové znalosti

„Je zřejmé, že digitalizace mobilního a dopravního systému vede k úplně novým požadavkům na zaměstnance v oboru,“ uvedl Christian Haas, ředitel Institutu pro komplexní zdravotnický výzkum na Hochschule Fresenius. „Doufáme, že naše zjištění mohou přispět k lepšímu porozumění a návrhu dalších digitalizovaných rozhraní mezi člověkem a strojem,“ dodal.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.