27. srpna 2010 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na okruhu Prahy vzniká most odnikud nikam. Nemá ani stavební povolení

Most u Komořan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Most u Komořan. | foto: Jan Nevyhoštěný, Lidové noviny

PRAHA V polovině září se otevře jihozápadní část Pražského okruhu. Sloužit ale bude především řidičům, kteří hlavním městem pouze projíždějí. Místním se příliš neuleví, protože nájezdů na okruh vzniklo méně, než projektanti plánovali. U Komořan navíc vzniká most přes okruh, který vede odnikud nikam. Údajně ho staví bez povolení.

Upozornil na to deník Blesk. "Pražský magistrát v loňském roce vydal pouze povolení na výstavbu tunelu, který je součástí biokoridoru. O mostu, který by byl jednou součástí mimoúrovňové křižovatky, však nepadlo ani slovo. Je to nelegální stavba," tvrdí zastupitelka Prahy 12 Daniela Rázková.

Ředitel odboru městského investora Jiří Toman však říká, že potřebný dokument má. "Stavební povolení máme, ale zrovna nejsem v kanceláři," tvrdil Toman. Povolení ani po týdnu urgencí Blesku ale nepředložil. Nakonec přestal zvedat i telefon.

Z Komořan měl původně vést na okruh nájezd. Kvůli protestům místních ale nakonec nevznikl. Magistrát si tak alespoň prosadil výstavbu mimoúrovňové křižovatky a zadal výstavbu mostu, který ale povede odnikud nikam. Úředníci si tak dělají rezervu, kdyby se jim v budoucnu podařilo stavbu nájezdu prosadit. Jen stavba mostu stála sto milionů. 

Michal Valášek ze Sdružení občanů Prahy 12 navíc upozorňuje na to, že ani ne 400 metrů od komořanského mostu je velká křižovatka v Lahovicích. Podle něj je stavba v rozporu s technickou normou, která určuje minimální vzdálenost křižovatek. "Musí být taková, aby umožnila bezpečný vjezd a výjezd. Zde by však mezikřižovatkový úsek vůbec nevznikl, což by vážně ohrozilo bezpečnost provozu," zdůraznil Valášek.

Pražští řidiči i po otevření okruhu budou nadále využívat především Jižní spojku a Barrandovský most, aby se na nový úsek vůbec dostali. Kvůli protestům místních občanů totiž nakonec vzniklo méně nájezdů, než kolik původně projektanti plánovali.

hsHelena Stinglová

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?