Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na piedestal Českých drah má blízko ministerský náměstek Nebeský. Kdo další bude řídit železnici?

Václav Nebeský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Nebeský. | foto: MMR

PRAHA Příští týden vybere dozorčí rada Českých drah dva manažery, kteří budou řídit státního dopravce s 23 tisíci zaměstnanci. Už nyní podle zákulisních informací existuje seznam šesti vyvolených. Podle informací LN je největším kandidátem na generálního ředitele ministerský náměstek Václav Nebeský.

Nejprve byl velkým favoritem, později jeho jméno vyšumělo. Když v červnu vynuceně skončil v čele Českých drah Miroslav Kupec, měl ho nahradit Václav Nebeský, náměstek z ministerstva pro místní rozvoj. Byla to skoro jistota. Jenže pak premiér Andrej Babiš (ANO) při interpelacích ve sněmovně nečekaně slíbil poslancům, že dvě uvolněná místa v představenstvu ČD zacelí otevřené výběrové řízení.

A skloňování jména Nebeský ustalo, byť se spolu třemi desítkami dalších manažerů do výběrového řízení přihlásil. Jako kandidát s nejvyššími šancemi na ovládnutí pětičlenného představenstva byl označován šéf Drážního úřadu Jiří Kolář.

Podle informací LN má ale nyní mnohem blíže do vedení ČD právě Nebeský. Někdejší manažer technologických firem UniControls či XT-Card má v posledních letech k železnici blízko. Před dvěma lety působil v dceřiné společnosti Českých drah ČD – Informační systémy. Zároveň je členem takzvaného řídícího výboru ČD, který za stát na činnost dopravce dohlíží a vybírá a odvolává členy jeho dozorčí rady.

Podle informací LN jej spolu s dalšími pěti manažery doporučila výběrová komise. Z tohoto zúženého seznamu si mají příští týden vybrat členové dozorčí rady ČD.

Martin Gillar vedl pražský dopravní podnik mezi lety 2016 a 2018.
Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.

Ačkoliv nikdo z uchazečů ani manažerů nechce celou situaci komentovat, některá jména na takzvaném shortlistu jsou v podstatě jistá. Mezi kandidáty by měl být například předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr, který v minulosti v nejvyšším vedení působil a je jedním z dopravních expertů ČSSD.

Stejně tak mezi vyvolenými nechybí jméno Martina Bělčíka, někdejšího náměstka ministra obrany, který v současné době řídí nenápadnou, ale velmi výdělečnou společnost VUZ. Jde o dceřinou firmu ČD, která zajišťuje testování a certifikaci vlaků a lokomotiv, často i pro zahraniční výrobce.

Výběrové řízení je velmi ostře sledované. Nejen proto že se ČD musí potýkat se soukromou konkurencí či s udržením dobrého ratingového hodnocení. Pozice v představenstvu si tradičně rozdělují politické strany, které jsou právě u vlády. Nyní tedy zejména ANO a ČSSD, na výběr však chtějí mít vliv i komunisté, kteří kabinet podporují.

Ve hře je i Michal Kraus, který dlouhé roky vedl dopravní podnik v Plzni a nyní je předsedou sdružení, které provozovatele MHD zastřešuje. Podle agentury ČTK postoupil také bývalý výkonný ředitel CS Cargo Marcel Kalakaj a ředitel železniční přepravy v GEFCO Ctirad Klimánek.

Podle některých zpráv je mezi dalšími postupujícími také Martin Gillar, který dva a půl roku řídil pražský dopravní podnik. V jeho čele stál s podporou hnutí ANO, které vládlo metropoli v minulém volebním období. S novou koalicí o místo přišel a nyní tvrdí, že chce místo v ČD získat bez politického krytí.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....