20. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na piedestal Českých drah má blízko ministerský náměstek Nebeský. Kdo další bude řídit železnici?

Václav Nebeský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Nebeský. | foto: MMR

PRAHA Příští týden vybere dozorčí rada Českých drah dva manažery, kteří budou řídit státního dopravce s 23 tisíci zaměstnanci. Už nyní podle zákulisních informací existuje seznam šesti vyvolených. Podle informací LN je největším kandidátem na generálního ředitele ministerský náměstek Václav Nebeský.

Nejprve byl velkým favoritem, později jeho jméno vyšumělo. Když v červnu vynuceně skončil v čele Českých drah Miroslav Kupec, měl ho nahradit Václav Nebeský, náměstek z ministerstva pro místní rozvoj. Byla to skoro jistota. Jenže pak premiér Andrej Babiš (ANO) při interpelacích ve sněmovně nečekaně slíbil poslancům, že dvě uvolněná místa v představenstvu ČD zacelí otevřené výběrové řízení.

A skloňování jména Nebeský ustalo, byť se spolu třemi desítkami dalších manažerů do výběrového řízení přihlásil. Jako kandidát s nejvyššími šancemi na ovládnutí pětičlenného představenstva byl označován šéf Drážního úřadu Jiří Kolář.

Podle informací LN má ale nyní mnohem blíže do vedení ČD právě Nebeský. Někdejší manažer technologických firem UniControls či XT-Card má v posledních letech k železnici blízko. Před dvěma lety působil v dceřiné společnosti Českých drah ČD – Informační systémy. Zároveň je členem takzvaného řídícího výboru ČD, který za stát na činnost dopravce dohlíží a vybírá a odvolává členy jeho dozorčí rady.

Podle informací LN jej spolu s dalšími pěti manažery doporučila výběrová komise. Z tohoto zúženého seznamu si mají příští týden vybrat členové dozorčí rady ČD.

Martin Gillar vedl pražský dopravní podnik mezi lety 2016 a 2018.
Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.

Ačkoliv nikdo z uchazečů ani manažerů nechce celou situaci komentovat, některá jména na takzvaném shortlistu jsou v podstatě jistá. Mezi kandidáty by měl být například předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr, který v minulosti v nejvyšším vedení působil a je jedním z dopravních expertů ČSSD.

Stejně tak mezi vyvolenými nechybí jméno Martina Bělčíka, někdejšího náměstka ministra obrany, který v současné době řídí nenápadnou, ale velmi výdělečnou společnost VUZ. Jde o dceřinou firmu ČD, která zajišťuje testování a certifikaci vlaků a lokomotiv, často i pro zahraniční výrobce.

Výběrové řízení je velmi ostře sledované. Nejen proto že se ČD musí potýkat se soukromou konkurencí či s udržením dobrého ratingového hodnocení. Pozice v představenstvu si tradičně rozdělují politické strany, které jsou právě u vlády. Nyní tedy zejména ANO a ČSSD, na výběr však chtějí mít vliv i komunisté, kteří kabinet podporují.

Ve hře je i Michal Kraus, který dlouhé roky vedl dopravní podnik v Plzni a nyní je předsedou sdružení, které provozovatele MHD zastřešuje. Podle agentury ČTK postoupil také bývalý výkonný ředitel CS Cargo Marcel Kalakaj a ředitel železniční přepravy v GEFCO Ctirad Klimánek.

Podle některých zpráv je mezi dalšími postupujícími také Martin Gillar, který dva a půl roku řídil pražský dopravní podnik. V jeho čele stál s podporou hnutí ANO, které vládlo metropoli v minulém volebním období. S novou koalicí o místo přišel a nyní tvrdí, že chce místo v ČD získat bez politického krytí.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Pankrácký mrakodrap V Tower patří mezi nejdražší adresy v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

iDNES Premium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.