30. září 2013 7:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letiště Václava Havla otevře hlavní ranvej. Opravovala se 4 měsíce

Airbus A330 v barvách ČSA přiletěl v úterý odpoledne na pražské letiště Václava Havla. Od 1. července budou České aerolinie letadlo využívat na trase Praha - Soul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A330 v barvách ČSA přiletěl v úterý odpoledne na pražské letiště Václava Havla. Od 1. července budou České aerolinie letadlo využívat na trase Praha - Soul. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Na Letišti Václava Havla v Praze se slavnostně otevře hlavní vzletová dráha. Ranvej byla více než čtyři měsíce uzavřena kvůli generální opravě. Důvodem byl technický stav způsobený jejím dlouhodobým využíváním.

Ranvej byla v nepřetržitém provozu od roku 1963. První fázi oprav uskutečnilo letiště loni, kdy za tři měsíce vyměnilo zhruba kilometr povrchu dráhy. Nynější druhá fáze, kdy se opravoval zbytek ranveje v délce téměř tří kilometrů, začala letos 15. května.

Stav hlavní ranveje byl před rekonstrukcí takový, že již nestačily pravidelné jarní a podzimní, zpravidla čtrnáctidenní, údržby a opravy. Bylo nutné odstranit praskliny betonových desek i v asfaltovém povrchu.

Letadla během oprav přistávala na vedlejší ranveji od Prahy a vzlétala směrem na Kladno.

Lidovky.cz, ČTK