21. listopadu 2009 9:08, aktualizováno  16:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na ruzyňském letišti se ráno nelétalo, hořelo v řídící věži

Letiště Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Letiště v pražské Ruzyni dnes zhruba na dvě a půl hodiny přerušilo provoz. Po požáru kabelů v prostorách řídící věže byl z místa odvětráván kouř a dispečeři se na místo mohli vrátit až před 10:30. Dnes o tom informovali mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí a Řízení letového provozu ČR (ŘLP) Richard Klíma.

Podle Krejčí se omezení dotklo desítek letů, počet pasažérů nedokázala vyčíslit. "Zrušeno bylo deset letů, odkloněno 17, především na letiště v Karlových Varech, Drážďanech a Berlíně," uvedla Krejčí.

Do německého Düsseldorfu, jak bylo původně uvedeno, lety odkláněny nebyly. Další linky z Prahy budou podle mluvčí nabírat zpoždění i během dne, celkově odstartují později než podle letového řádu desítky spojů.

Řídící věž v Ruzyni obsluhují zaměstnanci ŘLP. "Krátce před půl jedenáctou se zaměstnanci mohli k řízení provozu vrátit a obnovili jsme provoz," řekl Klíma. Dodal, že hořelo napojení na záložní bateriové zdroje a systémy pro navádění letadel nebyly poškozeny. Výše škody bude předmětem vyšetřování požáru, doplnil.

Požár nové kabeláže vypukl kolem čtvrt na šest ráno, uvedla Krejčí, podle Klímy byl kvůli šířícímu se kouři prostor řídící věže vyklizen před 8:00.

Letadla tak v Ruzyni podle mluvčí letiště nemohla startovat a přistávat od 7:55 do 10:30. Klíma upřesnil, že letadla, která už byla na cestě, byla odkloněna podle požadavků aerolinek buď do jiné destinace, nebo se musela vrátit.

Ruzyně nelétá jen výjimečně

Letiště v Ruzyni přerušuje letecký provoz pouze ve výjimečných případech, většinou kvůli nepřízni počasí, aby zajistilo bezpečnost cestujících.

Například loni v dubnu přistávání a odlety na několik hodin ochromila hustá mlha a zrušeny nebo odkloněny jinam byly téměř tři desítky letů, další nabíraly zpoždění. Předloni v lednu pak kvůli sněhové kalamitě letiště stálo téměř 30 hodin a zrušeno bylo tehdy také několik desítek letů.

Provoz pražského letiště se obvykle na několik desítek minut omezuje nebo zastavuje také kvůli příletům a odletům významných zvláště hlídaných politiků. Letos v dubnu například Ruzyně provoz krátkodobě omezila během návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.