18. dubna 2015 6:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na Rýnu hrozí katastrofa. Posádky z Východu neumí jazyk, tvrdí Němci

Lodní havárie na Rýně. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lodní havárie na Rýně. Ilustrační foto. |

PRAHA Německá plavební správa varuje před možnou lodní katastrofou na řece Rýn. Důvodem není hrozba teroristického útoku ani špatné počasí, ale fakt, že lodníci a kapitáni z východní Evropy údajně neumějí německy.

Rozšíření Evropské unie a otevření německého pracovního trhu přivedlo na řeku řadu společností, jejichž zaměstnanci neovládají cizí jazyk a nejsou schopni se domluvit ani s říční policií, ani s plavební správou. A to vede k častým lodním nehodám.

Podle některých českých lodníků ale Němci problém zveličují. Za kritikou údajně stojí snaha vyhnat z Rýna zahraniční firmy.

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že na Rýně se stále častěji plaví členové posádek, a dokonce i kapitáni, kteří neovládají němčinu, francouzštinu ani nizozemštinu – oficiální „rýnské“ jazyky. „A problémy mají i s angličtinou,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Opírá se přitom mimo jiné o vyjádření plavební správy z roku 2011, podle které je až 50 procent nehod na řece způsobeno takzvaným lidským faktorem. Z toho velká část právě kvůli tomu, že se posádky lodí nedomluví buď s posádkou jiného plavidla, nebo s řídicím střediskem či kontrolními orgány a záchranáři.

Dokonce i po nehodě se údajně stává, že kapitán nerozumí pokynům záchranářů. Deník tyto problémy dává do souvislosti právě s otevřením pracovního trhu a přílivem zahraničních lodníků z východní Evropy. Ti údajně často nejen neznají jazyk, ale pochybovat lze i o tom, zda dokumenty, jež předkládají, jsou pravé.

„Je totiž veřejným tajemstvím, že na Východě lze koupit všechno, včetně dokumentace a profesního osvědčení,“ tvrdí Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Nedorozumění narůstá

Podle zdrojů deníku se plavební správa obává, že na Rýně kromě běžných nehod může za této situace hrozit lodní katastrofa velkého rozsahu. Vše je prý jen otázkou času. 

„Je nám skutečně známo, že problémy s dorozuměním na Rýně narůstají,“ řekl Hans van der Werf, generální sekretář centrální komise pro lodní dopravu na Rýně se sídlem ve Štrasburku.

Podle Van der Werfa se kontrolorům těžko ověřuje i pravost dokumentů, které posádky lodí předkládají. Rovněž kvůli tomu, že se s mnohými lodníky nedomluví.

„Lodní dokumentace není pas, jehož platnost lze elektronicky ověřit,“ tvrdí Van der Werf. Elektronická databáze, která by kontrolorům pomáhala, se podle něj teprve buduje a její dokončení může trvat roky.

Plavební správa ale údajně uvažuje o opatřeních, která by pomohla vyřešit problémy s dorozuměním na Rýně, mimo jiné se už dlouho diskutuje o tom, že by se oficiálním úředním jazykem na řece stala angličtina. A tu by museli povinně ovládat kapitáni a jejich zodpovědní podřízení.

„Nejraději by nás vyhnali“

Podle Lukáše Hradského z pražské firmy Evropská vodní doprava ale Němci problém záměrně zveličují. „Jezdíme i po Rýně a na této řece se vždycky mluvilo především německy. A i když u někoho nebyla němčina dokonalá, všichni se domluvili,“ řekl LN Hradský.

V poslední době se podle něj stává, že Francouzi po členech posádky chtějí, aby na ně mluvili francouzsky, Nizozemci zase nizozemsky. „Dokonce nás nutí, abychom si povinně najali nizozemského lodivoda. Jen kvůli tomu, aby mluvil,“ uvedl Hradský.

Varováním před možnou lodní katastrofou na Rýně kvůli problémům s dorozuměním považuje za součást snahy západních firem omezit konkurenci z jiných zemí.

„Nejraději by nás z řeky vyhnali a poslali na Východ,“ tvrdí Hradský. Odmítá také, že by například čeští lodníci měli zfalšovanou dokumentaci či profesní osvědčení. „O ničem podobném jsem v životě neslyšel. Navíc německá kontrola je velmi přísná,“ uvedl.

Marek Kerles

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?