16. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Arabové mají novou ‚chytrou‘ policii. Tvrdí, že tam můžou hlásit zločiny i ženy

Prostřednictvím chytré policejní stanice je možné spojit se přímo s policistou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prostřednictvím chytré policejní stanice je možné spojit se přímo s policistou. | foto: Lidovky.cz

BARCELONA Když vás v Dubaji okradou nebo nabourají, není třeba volat policii. Tedy ne v pravém slova smyslu. Letos tam otevřeli první automatickou policejní stanici, kde je možné prostřednictvím chytré obrazovky nahlásit zločin, dopravní nehodu či podezřelé chování. Údajně se tam nebojí chodit ani ženy.

V nejlidnatějším sídle Spojených arabských emirátů věří, že z Dubaje učiní nejbezpečnější a nejšťastnější město na světě.

Velkým pomocníkem na této cestě mají být chytré policejní stanice, které podle plánů uspoří práci uniformovaným mužům a lidem usnadní komunikaci v celkem 27 životních situacích. A připravený je i policista k videohovoru.

„Zatím máme jednu klasickou stanici a jednu drive-thru na dálnici. Do konce roku by jich mělo být osm. Plán je mít celkem 49 chytrých stanic, jimiž chceme pokrýt celou Dubaj,“ líčil kapitán Ibrahím Aš-Šajbání na veletrhu chytrých technologií Smart City Expo v Barceloně.

Interaktivní stanice stála ve stánku dubajské policie trochu stranou, ve stínu strach nahánějícího obřího SUV. Na první pohled vypadala jako trochu větší bankomat. I tento stroj nabízel možnost „výběru“: zvolit lze krádež, loupež, dopravní nehodu nebo třeba ztrátu dokladů. Lidé můžou požádat třeba i o to, aby policisté zkontrolovali, že jejich dítě opravdu došlo domů.

Takto vypadá obrazovka v chytré policejní stanici v Dubaji. Lidé můžou nahlásit...
Prostřednictvím chytré policejní stanice je možné spojit se přímo s policistou.

Nejde ale jen o vyťukání nesnází, občan se může prostřednictvím videohovoru spojit s policistou a svůj problém mu vylíčit. A můžou to být údajně i excesy týkající se domácího násilí, které je v řadě muslimských zemí tabu.

„U nás není zvykem, aby ženy chodily na policejní stanice. V tomto případě to není problém,“ tvrdil policista Aš-Šajbání. Na barcelonském veletrhu se spojil s uniformovaným kolegou, který ochotně odpovídal z obrazovky. I v Dubaji má být podobný příslušník k dispozici 24 hodin denně.

Pro toto město je bezpečnost velmi důležitá. Kromě toho, že Dubaj patří především díky výnosům z těžby ropy mezi nejbohatší města v regionu, má ambice také jako turistická atrakce. Jezdí tam čím dál více návštěvníků, včetně těch z Česka, za koupáním i hraním golfu. Loni jich tam přijelo kolem 70 tisíc.

„Myslíme, že nás v myšlence chytré policejní stanice budou následovat nejen další emiráty, ale i země jako Čína nebo Japonsko a budeme inspirací také pro evropské země,“ dodal Aš-Šajbání.

mipMichal Pavec