Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Arabové mají novou ‚chytrou‘ policii. Tvrdí, že tam můžou hlásit zločiny i ženy

Prostřednictvím chytré policejní stanice je možné spojit se přímo s policistou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prostřednictvím chytré policejní stanice je možné spojit se přímo s policistou. | foto: Lidovky.cz

BARCELONA Když vás v Dubaji okradou nebo nabourají, není třeba volat policii. Tedy ne v pravém slova smyslu. Letos tam otevřeli první automatickou policejní stanici, kde je možné prostřednictvím chytré obrazovky nahlásit zločin, dopravní nehodu či podezřelé chování. Údajně se tam nebojí chodit ani ženy.

V nejlidnatějším sídle Spojených arabských emirátů věří, že z Dubaje učiní nejbezpečnější a nejšťastnější město na světě.

Velkým pomocníkem na této cestě mají být chytré policejní stanice, které podle plánů uspoří práci uniformovaným mužům a lidem usnadní komunikaci v celkem 27 životních situacích. A připravený je i policista k videohovoru.

„Zatím máme jednu klasickou stanici a jednu drive-thru na dálnici. Do konce roku by jich mělo být osm. Plán je mít celkem 49 chytrých stanic, jimiž chceme pokrýt celou Dubaj,“ líčil kapitán Ibrahím Aš-Šajbání na veletrhu chytrých technologií Smart City Expo v Barceloně.

Interaktivní stanice stála ve stánku dubajské policie trochu stranou, ve stínu strach nahánějícího obřího SUV. Na první pohled vypadala jako trochu větší bankomat. I tento stroj nabízel možnost „výběru“: zvolit lze krádež, loupež, dopravní nehodu nebo třeba ztrátu dokladů. Lidé můžou požádat třeba i o to, aby policisté zkontrolovali, že jejich dítě opravdu došlo domů.

Takto vypadá obrazovka v chytré policejní stanici v Dubaji. Lidé můžou nahlásit...
Prostřednictvím chytré policejní stanice je možné spojit se přímo s policistou.

Nejde ale jen o vyťukání nesnází, občan se může prostřednictvím videohovoru spojit s policistou a svůj problém mu vylíčit. A můžou to být údajně i excesy týkající se domácího násilí, které je v řadě muslimských zemí tabu.

„U nás není zvykem, aby ženy chodily na policejní stanice. V tomto případě to není problém,“ tvrdil policista Aš-Šajbání. Na barcelonském veletrhu se spojil s uniformovaným kolegou, který ochotně odpovídal z obrazovky. I v Dubaji má být podobný příslušník k dispozici 24 hodin denně.

Pro toto město je bezpečnost velmi důležitá. Kromě toho, že Dubaj patří především díky výnosům z těžby ropy mezi nejbohatší města v regionu, má ambice také jako turistická atrakce. Jezdí tam čím dál více návštěvníků, včetně těch z Česka, za koupáním i hraním golfu. Loni jich tam přijelo kolem 70 tisíc.

„Myslíme, že nás v myšlence chytré policejní stanice budou následovat nejen další emiráty, ale i země jako Čína nebo Japonsko a budeme inspirací také pro evropské země,“ dodal Aš-Šajbání.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu
5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu

Hladký a rychlý porod je snem každé nastávající maminky. Jak se na něj připravit, aby proběhl podle vašich představ? Vyzkoušejte rady našich...