Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na D1 se nepracuje. Stát nechce platit za vícepráce

Řidiče trápili objížďky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidiče trápili objížďky. | foto: ČTK

Už dva měsíce je uzavřen úsek dálnice D1 mezi Velkou Bíteší a Lhotkou kvůli rekonstrukci, žádné práce na místě však neprobíhají. Omezení řidičů, kteří od konce května jezdí po zvláštním úseku, je tak zbytečné. Firmy, které stlačily kvůli soutěži své ceny na minimum, se teď snaží od státu dostat více peněz za neprokázané vícepráce kvůli špatné únosnosti krajnic.

Ředitelství silnic a dálnic ale rozpočet na stavbu úseku největší české dopravní tepny navyšovat nechce. "Pro mě je přijatelnější určité zpoždění stavby než zbytečné navyšování rozpočtu," řekl ředitel ŘDS David Čermák serveru iDnes.cz. Jednání se stavitelskou firmou se ale ve středu pohnula, ředitelství od ní získá dokumentaci o dalším postupu stavby.

Nedostatečná únosnost krajnic není problémem jen tohoto úseku dálnice D1, ředitelství takovéto komplikace řeší i jinde. Stavbaři se s ředitelstvím ale dohodli na úpravách bez zastavení prací a výraznější sanace podloží.

Ceny stlačené až na 60%

Stavební firmy, které si stavbu dálnice vysoutěžily, výrazně stlačily cenu. Šly až na 60% původního návrhu. Jejich neúspěšní konkurenti se následně vyjadřovali, že je tak rozpočet na modernizaci dálnice výrazně pod cenou a pro vítězné firmy ztrátový. Právě u zmiňovaného problematického úseku mezi Velkou Bíteší a Lhotkou šly ceny oproti původnímu projektu nejníž. Je tak možné, že se kvůli komplikacím s nedostatečnou únosností krajnic budou firmy snažit zvýšit příjem za tuto zakázku finančními prostředky za vícepráce, aby tak vylepšily své hospodaření.

Demolice mostů

Stavbaři měli i na tomto úseku práci jen na začátku července, kdy proběhla plánovaná demolice sedmi mostů. V tu dobu byla dálnice zcela uzavřena.

Více o střežení mostů přes D1 čtěte zde:

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.