18. července 2013 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na D1 se nepracuje. Stát nechce platit za vícepráce

Řidiče trápili objížďky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidiče trápili objížďky. | foto: ČTK

Už dva měsíce je uzavřen úsek dálnice D1 mezi Velkou Bíteší a Lhotkou kvůli rekonstrukci, žádné práce na místě však neprobíhají. Omezení řidičů, kteří od konce května jezdí po zvláštním úseku, je tak zbytečné. Firmy, které stlačily kvůli soutěži své ceny na minimum, se teď snaží od státu dostat více peněz za neprokázané vícepráce kvůli špatné únosnosti krajnic.

Ředitelství silnic a dálnic ale rozpočet na stavbu úseku největší české dopravní tepny navyšovat nechce. "Pro mě je přijatelnější určité zpoždění stavby než zbytečné navyšování rozpočtu," řekl ředitel ŘDS David Čermák serveru iDnes.cz. Jednání se stavitelskou firmou se ale ve středu pohnula, ředitelství od ní získá dokumentaci o dalším postupu stavby.

Nedostatečná únosnost krajnic není problémem jen tohoto úseku dálnice D1, ředitelství takovéto komplikace řeší i jinde. Stavbaři se s ředitelstvím ale dohodli na úpravách bez zastavení prací a výraznější sanace podloží.

Ceny stlačené až na 60%

Stavební firmy, které si stavbu dálnice vysoutěžily, výrazně stlačily cenu. Šly až na 60% původního návrhu. Jejich neúspěšní konkurenti se následně vyjadřovali, že je tak rozpočet na modernizaci dálnice výrazně pod cenou a pro vítězné firmy ztrátový. Právě u zmiňovaného problematického úseku mezi Velkou Bíteší a Lhotkou šly ceny oproti původnímu projektu nejníž. Je tak možné, že se kvůli komplikacím s nedostatečnou únosností krajnic budou firmy snažit zvýšit příjem za tuto zakázku finančními prostředky za vícepráce, aby tak vylepšily své hospodaření.

Demolice mostů

Stavbaři měli i na tomto úseku práci jen na začátku července, kdy proběhla plánovaná demolice sedmi mostů. V tu dobu byla dálnice zcela uzavřena.

Více o střežení mostů přes D1 čtěte zde:

mačMartina Černotová

RD 4+1/G v obci Brandýs nad Labem
RD 4+1/G v obci Brandýs nad Labem

Brázdimská, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
4 800 000 Kč