29. května 2009 13:26 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nad aerolinkami se smráká, SkyEurope prohloubila ztrátu

Letadlo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Nízkonákladové letecké společnosti SkyEurope Airlines stoupla za první pololetí fiskálního roku čistá ztráta o téměř 12 procent na 32 milionů eur (855 milionů korun). Společnost je přitom v červených číslech už od svého založení v roce 2002.

Provozní výnosy za šest měsíců do konce března klesly o 16 procent na 85 milionů eur. Do černých čísel se společnost v předchozím období plánovala dostat zrušením nevytížených linek a zaměřením na hlavní trasy.

V minulém roce však její hospodaření negativně zasáhlo zdražení pohonných hmot na rekordní úrovně. Začátkem letošního roku aerolinky navíc přišly o část své flotily a kvůli zajištění letů si musely několik strojů pronajímat. Nová letadla by měl SkyEurope získat v nejbližším období, čímž chce snížit náklady na pronájem od jiných přepravců.

Vedení SkyEurope tak předpokládá, že hospodaření firmy se bude v nejbližších měsících zlepšovat. "Očekáváme, že naše síť bude pružnější, méně citlivá na sezonní a cenové výkyvy a schopná se vyrovnat s vyššími cenami paliv a dopady zpomalení globální ekonomiky," uvedla společnost.

Aerolinky od října 2008 do konce března letošního roku přepravily 1,25 milionu cestujících, což je meziročně o téměř čtvrtinu méně. Průměrné tržby na jedno sedadlo vzrostly o 13 procent na téměř padesát euro.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.