Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Naděje, ale i velká výzva pro letecké dopravce. Aerolinky se chystají na přepravu vakcíny

Skupina Air France - KLM se připravuje na distribuci vakcín proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina Air France - KLM se připravuje na distribuci vakcín proti koronaviru. | foto: Twitter: Air France Newsroom

PRAHA Dlouho očekávané vakcíny proti covidu-19 ještě nejsou definitivně schváleny, ale letečtí dopravci nemeškají a už se chystají na jejich přepravu. Stejně jako pro celý svět, také pro pandemií oslabené aerolinky vakcína slibuje šanci na návrat k normálu.

Mezi aerolinkami, které se připravují na speciální akci, jakou je právě distribuce citlivých vakcín, je i nejsilnější evropská skupina Air France-KLM. „Bude to velká logistická výzva,“ konstatoval Christophe Boucher, který v KLM řídí nákladní dopravu. Zároveň zdůraznil „ohromné“ množství dávek, jež bude nutné přepravovat po celém světě.

„Dalším problémem je regulace teploty,“ připomněl Boucher v rozhovoru pro agenturu Reuters. Úkol nejvíce komplikuje zadání firem Pfizer a Moderna, jejichž vakcíny jsou podle výrobců účinné nejméně z 90 procent. Vakcína té první se musí přepravovat při teplotě minus 80 stupňů Celsia, druhá pak při minus 20 stupních. V následujících dnech KLM chystá zkušební let s atrapou zásilky ze svého domovského letiště Amsterdam-Schiphol. 

Nejenže se kvůli rozvozu vakcín odlepí od země alespoň některá letadla z těch, jež jsou kvůli restrikcím v mezinárodním cestování a slabé poptávce měsíce uzemněna. Potenciální úspěch očkování je pro aerolinky nadějí, že se poptávka po létaní rychleji vrátí do předkrizových kolejí. 

Na distribuci koronavirových vakcín se připravuje také britský dopravce Virgin Atlantic Cargo, který dosud tunami ochranných prostředků ze Šanghaje zásoboval Spojené království. Kvůli očekávané vakcíně však spustil speciální program „Pharma Secure“, který má zaručit jejich bezproblémovou logistiku. Sedm kontejnerů s čínskou vakcínou nedávno úspěšně převezla i nákladová divize Turkish Airlines do Brazílie. 

Česko zatím plán nemá

Také Česká republika už objednala sedm milionů kusů vakcín. Jakým způsobem se do země dostanou, zatím není jasné. Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Českou vakcinologickou společností ČLS JEP a Národní imunizační komisí ČR pro očkování proti nemoci covid-19 připravuje národní strategii.

„Strategie je prakticky před dokončením a bude implementována do běžné praxe po registraci a dostupnosti očkovací látky proti onemocnění covid-19 v ČR,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Kryštof Berka. Součástí strategie pak bude rovněž distribuce přípravku.

Už na jaře, tedy v době, kdy se hranice mnoha států zcela uzavřely a letecká přeprava cestujících se přiblížila nule, některé aerolinky uzpůsobily letouny – původně určené pro pasažéry – pro nákladní provoz. Tehdy nedostatkový zdravotnický materiál od března z Číny dovážely i boeingy tuzemské společnosti Smartwings. „V případě, že budeme osloveni, jsme připraveni poskytnout svá letadla i pro přepravu vakcíny,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...