Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Námitky Kapsche k mýtnému tendru musí znovu posoudit ÚOHS. Kapsch nedostal za pravdu, jde jen o zpřesnění, sdělil Kremlík

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reprofoto

Brno Námitkami firmy Kapsch k mýtnému tendru se bude muset zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřadu, který předtím řízení o námitkách Kapsche zastavil, to nařídil jeho předseda Petr Rafaj. Firma Kapsch vnímá jako důležitější rozhodnutí o platnosti mýtné smlouvy, o čemž by měl ÚOHS rozhodovat v budoucnu. Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) úřad neuznal námitky Kapsche, Rafaj podle něj vyzval pouze k lepšímu odůvodnění jednoho z výroků.

ÚOHS o tom informoval v tiskové zprávě. Kapsch proti mýtnému tendru, který vyhrálo konsorcium CzechToll a SkyToll, podal loni námitky. Vyjádření Kapsche zjišťujeme. Vítěz tendru Czech Toll a SkyToll v reakci uvedl, že spuštění mýtného systému není rozhodnutím ohroženo.

Konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll uspělo ve sledovaném mýtném tendru s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Na pozici správce mýta tak má na konci roku vystřídat právě společnost Kapsch.

V přípravách nového systému konsorcium pokračuje. „Je zřejmé, že dnešní rozhodnutí nijak nemění platnost podepsaných smluv. Není tedy ohroženo spuštění nového satelitního mýtného systému k 1. prosinci 2019. CzechToll v pondělí dokončil proces individuálních zkoušek a byl zahájen další milník dodávky v podobě komplexních zkoušek celého systému,“ uvedl Miroslav Beneš, tiskový mluvčí CzechToll.

Pokračující přípravy nového systému potvrdil i Kremlík. Podle něj Rafaj svým rozhodnutím nedal za pravdu Kapschi. „Závazný právní názor předsedy ÚOHS směřuje vůči Úřadu v prvním stupni a apeluje na lepší odůvodnění jednoho z výroků, ostatní výroky potvrzuje,“ uvedl.

Společnost Kapsch v pondělí reagovala tvrzením, že důležitější bude rozhodnutí o platnosti mýtné smlouvy. „Kdyby se ÚOHS řídil zákony i vlastní ustálenou rozhodovací praxí, tak by k řádnému projednání našich námitek došlo už loni na podzim, ještě než ministerstvo dopravy stihlo protiprávně podepsat mýtnou smlouvu s konsorciem CzechToll/SkyToll,“ podotkl mluvčí firmy David Šimoník. Podnik se s pondělním rozhodnutím podle něj ještě seznamuje a další případná vyjádření vydá v následujících dnech.

Zpět k Rafajovi

Společnost Kapsch napadla tendr na nového provozovatele mýta u ÚOHS několika podněty, se kterými u ÚOHS neuspěla. V prosinci předseda potvrdil rozhodnutí svého úřadu, který řízení o námitkách Kapsche zastavil, protože už byla s vítězem tendru uzavřená smlouva.

Kapsch tento krok napadl u Krajského soudu v Brně, který mu vyhověl a nařídil ÚOHS, aby o námitkách rozhodl. Věc se tak vrátila zpět k Rafajovi, který znovu posuzoval rozklad Kapsche a rozhodnutí ÚOHS týkající se zastavení řízení o námitkách zrušil.

„Ve zrušeném výroku Úřad v napadeném rozhodnutí zastavil správní řízení v částech týkajících se možného netransparentního postupu při zpřístupnění dokumentace k zakázce, údajně nepravdivým informacím poskytovaným zadavatelem a diskriminačnímu přístupu zadavatele k navrhovateli,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj.

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však v současné době znovu posuzuje platnost smlouvy uzavřené s vítězem tendru. Nařídil mu to Krajský soud v Brně. Kapsch tvrdil, že smlouva s konsorciem byla uzavřena protizákonně, ÚOHS i jeho předseda ale dospěli k názoru, že pro zákaz plnění smlouvy není důvod. Nyní se smlouvou zabývá úřad znovu.

Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun. Náklady na provoz činily zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Satelitní systém zaváděný vítězem nového tendru nahradí dosavadní mikrovlnnou technologii a rozšíří se na dalších 900 kilometrů silnic první třídy.

Výběr událostí kolem výběru nového provozovatele mýtného systému (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se bude muset znovu zabývat námitkami firmy Kapsch):

15. dubna 2015 - Vláda po odkladech schválila harmonogram přípravy soutěže.

22. prosince 2015 - Ministerstvo dopravy (MD) připustilo, že vybrat provozovatele v řádném řízení do vypršení smlouvy s Kapschem (2016) nestihne.

9. března 2016 - Vláda schválila krizovou variantu výběru mýta po roce 2016. MD zahájilo 11. března výběr správce mýta.

11. července 2016 - Vláda schválila prodloužení smlouvy s Kapschem. V srpnu pak MD uzavřelo s firmou dodatek o pokračování správy mýtného, maximálně na tři roky za 5,27 miliardy korun.

25. října 2016 - MD dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za prodloužení smlouvy s Kapschem pokutu milion korun.

18. listopadu 2016 - ÚOHS zamítl stížnost společnosti SkyToll na tříleté prodloužení smlouvy s Kapschem.

15. června 2017 - MD vypsalo tendr na nového správce mýtného.

21. června 2017 - Firma Kapsch oznámila, že chce státu prodat svůj mýtný byznys v ČR. Po vyhlášení tendru tento návrh prezentovala jako řešení pro případ, že by soutěž nevyšla.

24. listopadu 2017 - ÚOHS vydal předběžné opatření v tendru, MD nesmělo s vítězem výběrového řízení podepsat smlouvu. Kapsch už dříve upozornil, že uchazeči nedostali stejné podklady.

7. února 2018 - ÚOHS zahájil na podnět Kapsche již třetí správní řízení s MD; firma zpochybnila neutralitu tendru.

6. března 2018 - ÚOHS zamítl rozklad MD na zrušení předběžného opatření, které zakázalo podepsat smlouvu s vítězem.

8. března - Do tendru se přihlásili všichni zájemci, kteří zájem avizovali (Kapsch, SkyToll, National Toll Payment Services, T-Systems).

11. dubna 2018 - Vítězem tendru MD vyhlásilo konsorcium firem SkyToll a CzechToll. Podalo nejvýhodnější nabídku, uvedl tehdejší ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

25. dubna 2018 - Kapsch podal námitky proti výsledkům tendru.

9. května 2018 - ÚOHS zrušil výběr vítěze tendru. Dospěl k závěru, že zadavatel porušil zákon o zadávání veřejných zakázek.

23. srpna 2018 - ÚOHS rozhodl, že znovu přezkoumá zadávací řízení na mýtný systém. Předseda úřadu Petr Rafaj zrušil rozhodnutí, jež v květnu zrušilo výběr vítěze tendru.

20. září 2018 - V novém prvoinstančním rozhodnutí ÚOHS zamítl námitky Kapsche a řízení zastavil. MD následně uzavřelo kontrakt na deset let s CzechToll a SkyToll. Kapsch podal rozklad.

25. září 2018 - Kapsch podal k ÚOHS návrh na zákaz plnění smlouvy s konsorciem CzechToll/SkyToll. Podle Kapsche je smlouva neplatná, protože nadále platí předběžné opatření ÚOHS.

26. října 2018 - Firma Kapsch nabídla státu v inzerátu v MfD o třetinu nižší cenu než CzechToll/SkyToll. Oficiální nabídku zaslala firma i MD.

10. prosince 2018 - ÚOHS zamítl stížnost Kapsche. MD podle úřadu neporušilo jeho nařízení, když uzavřelo smlouvu s CzechToll/SkyToll.

17. prosince 2018 - Předseda ÚOHS Rafaj zastavil řízení o čtyřech námitkách Kapsche proti rozhodnutí ÚOHS ohledně tendru.

25. ledna 2019 - Evropská komise zastavila řízení pro porušení práva, které proti ČR vedla kvůli prodloužení smlouvy s Kapschem z roku 2016.

23. února 2019 - Lidové noviny uvedly, že Kapsch podal ke Krajskému soudu v Brně žalobu proti postupu ÚOHS při výběru nového provozovatele mýtného systému.

26. února 2019 - Předseda ÚOHS Rafaj rozhodl, že smlouva mezi MD a Czech Toll/Sky Toll je platná. Potvrdil tak prosincové rozhodnutí úřadu a zamítl rozklad, který podal Kapsch.

27. března 2019 - Kapsch odmítl podezření z nezákonného ovlivňování mýtného tendru. Podle serveru Novinky.cz vyšetřovatelé podezírají ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe a předsedu ÚOHS Rafaje z korupce kolem tendru.

11. července 2019 - Krajský soud v Brně vyhověl žalobě společnosti Kapsch a nařídil ÚOHS znovu zkoumat mýtnou smlouvu.

29. července 2019 - Kapsch podal další žalobu na ÚOHS, tentokrát pro jeho nečinnost. Krajský soud v Brně v srpnu vyhověl žalobě a nařídil, že ÚOHS musí rozhodnou do 9. září.

1. srpna 2019 - MD a ÚOHS podaly kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Brání se tak rozsudku krajského soudu, který vyhověl žalobě Kapsche a zakázal uplatňovat smlouvu mezi MD a Czech Toll/Sky Toll na mýtné od letošního prosince.

9. září 2019 - Předseda ÚOHS Petr Rafaj rozhodl, že se antimonopolní úřad musí zabývat námitkami Kapsche k mýtnému tendru. ÚOHS předtím řízení o námitkách zastavil.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...