13. června 2017 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Napětí mezi Araby: katarské lodě musí plout jinudy, berou to přes Omán

Přístav v katarském Dauhá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přístav v katarském Dauhá. | foto: Shutterstock

DAUHÁ Aby se vyhnul restrikcím ze strany Saúdské Arábie a dalších arabských spojenců, kteří jej obviňují z podpory terorismu, začal Katar přepravovat zboží přes Omán. Informovala o tom v pondělí BBC. Katar současně zveřejnil video naložené lodě, jak přijíždí z ománského Suháru do katarského Dauhá.

Společnost Qatar Ports Management Company (Mwani) oznámila, že do ománských přístavů Suhár a Salálah budou její lodě plout třikrát týdně. Dříve se náklad pro Omán dopravoval do hlubokých vod přístavů Spojených arabských emirátů a tam překládal na menší lodě.

KATARSKÁ KRIZE

Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty minulý týden oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem, jakož i letecké a námořní spojení. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu, což Katar odmítá. Úřady Saúdské Arábie, SAE a Bahrajnu 5. června uzavřely své přístavy lodím plujícím pod katarskou vlajkou.

Přístavy Džabal Ali a Abú Zabí se přitom rozhodly nevpustit žádné lodě plující do Kataru ani opačným směrem.

„S ohledem na vývoj v regionu společnost Mwani a její partneři zajistili obchodní kontinuitu svých přístavů a přepravních aktivit do Kataru i zpět, aby zmírnili dopad na vývoz a dovoz,“ citovala představitele firmy televizní stanice Al-Džazíra. Omán, který v minulosti zprostředkoval utajené jednání mezi západními vládami a Íránem, styky s Katarem nepřerušil.

Největší světový kontejnerový přepravce Maersk Line oznámil, že nová pravidla akceptuje, zatímco světová čtyřka, čínská společnost COSCO spojení s Katarem přerušila.

Katar se minulý týden ocitl v izolaci, která ohrožuje i jeho zásobování potravinami. Minulý týden lidé v obavách z jejich nedostatku vykoupili obchody. Během víkendu ale prázdné regály zaplnily mléčné výrobky z Turecka a Írán poslal do Kataru pět letadel s čerstvým ovocem a zeleninou a k odplutí připravuje tři lodě s potravinami o kapacitě 350 tun.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.