Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Napětí mezi Araby: katarské lodě musí plout jinudy, berou to přes Omán

Přístav v katarském Dauhá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přístav v katarském Dauhá. | foto: Shutterstock

DAUHÁ Aby se vyhnul restrikcím ze strany Saúdské Arábie a dalších arabských spojenců, kteří jej obviňují z podpory terorismu, začal Katar přepravovat zboží přes Omán. Informovala o tom v pondělí BBC. Katar současně zveřejnil video naložené lodě, jak přijíždí z ománského Suháru do katarského Dauhá.

Společnost Qatar Ports Management Company (Mwani) oznámila, že do ománských přístavů Suhár a Salálah budou její lodě plout třikrát týdně. Dříve se náklad pro Omán dopravoval do hlubokých vod přístavů Spojených arabských emirátů a tam překládal na menší lodě.

KATARSKÁ KRIZE

Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty minulý týden oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem, jakož i letecké a námořní spojení. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu, což Katar odmítá. Úřady Saúdské Arábie, SAE a Bahrajnu 5. června uzavřely své přístavy lodím plujícím pod katarskou vlajkou.

Přístavy Džabal Ali a Abú Zabí se přitom rozhodly nevpustit žádné lodě plující do Kataru ani opačným směrem.

„S ohledem na vývoj v regionu společnost Mwani a její partneři zajistili obchodní kontinuitu svých přístavů a přepravních aktivit do Kataru i zpět, aby zmírnili dopad na vývoz a dovoz,“ citovala představitele firmy televizní stanice Al-Džazíra. Omán, který v minulosti zprostředkoval utajené jednání mezi západními vládami a Íránem, styky s Katarem nepřerušil.

Největší světový kontejnerový přepravce Maersk Line oznámil, že nová pravidla akceptuje, zatímco světová čtyřka, čínská společnost COSCO spojení s Katarem přerušila.

Katar se minulý týden ocitl v izolaci, která ohrožuje i jeho zásobování potravinami. Minulý týden lidé v obavách z jejich nedostatku vykoupili obchody. Během víkendu ale prázdné regály zaplnily mléčné výrobky z Turecka a Írán poslal do Kataru pět letadel s čerstvým ovocem a zeleninou a k odplutí připravuje tři lodě s potravinami o kapacitě 350 tun.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!