25. října 2009 15:29 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Napětí stoupá. Vláda za několik hodin řekne, zda prodá ČSA

Letadla ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vláda by měla v pondělí rozhodnout, zda stát prodá České aerolinie (ČSA) konsorciu Unimex Travel Service, které za firmu nabídlo miliardu korun. Ministr financí Eduard Janota se už rozhodl, zda na pondělním zasedání vlády doporučí kolegům ministrům prodej ČSA nebo naopak jejich zachování v rukou státu. Svůj návrh před jednáním vlády nezveřejnil.

Spekuluje se ale, že vláda firmu jedinému zájemci neprodá. "Ministr chce nést na vládu materiál, kde bude analyzovat nabídku a mělo by tam být i doporučení směrem k výsledku privatizace. Myslím si, že má jasno, byť to stále analyzujeme," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Konsorcium nabízí za aerolinie miliardu korun s podmínkou, že vlastní jmění ČSA bude alespoň na nule. V pololetí přitom bylo v minusu přes 700 milionů korun.

"Zatím nechceme predikovat, jaké rozhodnutí vlády v pondělí nastane. Pokud nastane takové rozhodnutí, že ČSA zůstanou nadále státní, tak to musíme akceptovat a bereme to takto na vědomí," řekl dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce ředitel Travel Service Roman Vik.

Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky se od té doby situace ještě zhoršila. Čistý výnos z privatizace by tak pro stát mohl být minusový, na druhou stranu by se zbavil ztrátové firmy. Procházka je přesvědčen, že vláda aerolinie neprodá.

Za letošní rok se očekává ztráta ČSA přes tři miliardy korun. Spekulacím, že ČSA nadále zůstanou státním podnikem, nahrávají personální změny ve vedení firmy. Novým předsedou představenstva se stal místo Radomíra Lašáka šéf pražského letiště Miroslav Dvořák. Právě nějaká forma propojení s letištěm má firmě pomoci, aniž by stát měl problémy s Evropskou unií kvůli nedovolené veřejné podpoře.

Základním Dvořákovým úkolem byla dohoda s odbory o snížení platů, u pilotů o 30 procent a ostatních zaměstnanců o 15 procent. Dohoda byla podepsána v pátek.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)