7. září 2016 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Naše první letadlo vzlétne letos, řekli Číňané. Chtějí dohnat Airbus a Boeing

Nový čínský dopravní letoun C919 od společnosti Comac. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový čínský dopravní letoun C919 od společnosti Comac. | foto: Comac

PRAHA Nový čínský dopravní letoun C919 by mohl letos uskutečnit svůj první let. Uvedl to státní výrobce letadel Commercial Aircraft Corp of China (Comac). Model je podle firmy prvním velkým civilním letounem vyvinutým v Číně v souladu s mezinárodními standardy.

Čína by se ráda stala globálním dodavatelem letadel a doufá, že C919 bude konkurovat letounům 737 americké společnosti Boeing a strojům A320 evropské firmy Airbus. Peking rovněž plánuje výrobu větších letadel ve společném podniku s Ruskem.

Letoun C919 nyní podle firmy COMAC prochází přísnými testy. „Tvrdě pracujeme na uskutečnění prvního letu v závěru letošního roku,“ uvedl zástupce marketingového šéfa podniku Lu Čeng.

V červnu absolvoval svůj první komerční let čínský regionální letoun ARJ-21, který má konkurovat modelům firem Embraer a Bombardier. Letadlo ARJ-21, určené pro přepravu zhruba 90 cestujících, získalo od čínského úřadu pro civilní letectví osvědčení o způsobilosti k létání na konci loňského roku.

Nový čínský dopravní letoun C919 od společnosti Comac.
Nový čínský dopravní letoun C919 od společnosti Comac.

To je o deset let později, než Čína původně plánovala.

S průtahy se potýká rovněž projekt C919. Čínské úsilí o rozvoj výroby letadel brzdí nezkušenost, nedostatek místních leteckých designérů a inženýrů i nedostatek domácích firem disponujících potřebnými technologiemi, napsala agentura Reuters.

ČTK