Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Návštěvníci Prahy si oblíbili parkoviště 'park and ride', zájem roste

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Zájem o pražská parkoviště P+R (park and ride), odkud mohou posádky automobilů pokračovat dál do centra metropole hromadnou dopravou, roste. Za prvních šest letošních měsíců je využilo téměř 435.000 řidičů, což je o 70.000 více než ve stejném období loni. Příčinou zvýšení je zřejmě i vznik nových parkovišť a parkovacích stání.

Informoval o tom mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

V současné době síť parkovišť P+R nabízí na 17 místech parkovací stání pro 3200 automobilů. "Celodenní parkovné je pouhých deset korun, což je ve srovnání s komerčními parkovišti nebo poplatkem za odtah špatně zaparkovaného automobilu naprosto zanedbatelná částka," uvedl Mrázek.

Aktuální vytíženost P+R parkovišť zjistíte ZDE


Vybraná částka neumožní parkovištím, aby byly finančně soběstačná. Mrázek ČTK řekl, že TSK za jejich údržbu platí správcovským firmám každoročně průměrně milion korun za jedno parkoviště. Město jejich prostřednictvím podle něj chce řidičům nabídnout možnost, aby automobil nechali na okraji Prahy a nezajížděli do centra.

Oblíbenost P+R každoročně roste. Zatímco v roce 2005 je využilo přes 480.000 řidičů, loni to už bylo téměř 800.000 motoristů. Důvodem je i budování nových parkovišť. V květnu 2008 vzniklo nové parkoviště v Letňanech s kapacitou přes 600 míst.

Mrázek si stěžuje, že některá z P+R jsou využívána minimálně. Příkladem může být například parkoviště v Běchovicích, Radotíně, na Palmovce nebo v Letňanech. Naopak nejvytíženější jsou parkovací stání na Černém Mostě, na Zličíně, v Nových Butovicích a na Rajské zahradě.

"Parkoviště v Běchovicích, ze kterého je vlak na Masarykově nádraží za dvacet minut, je vhodnou alternativou pro přeplněná parkoviště na Černém Mostě," upozornil Mrázek.

Za parkování na záchytných parkovištích se platí desetikoruna. Řidiči si mohou koupit zvláštní zpáteční přestupní jízdenku na pražskou hromadnou dopravu za 50 korun. Lístek platný celý den stojí 90 korun. Pokud řidiči nechají automobil na parkovišti i po jeho uzavření v 01:00, zaplatí stokorunu.

Všechny parkoviště také nabízí bezplatnou úschovu kol. Za zálohu 20 Kč obdrží cyklista zámek. Klíč si uchová u správce parkoviště a vyzvedne si kartu, kterou se při návratu prokáže.

O aktuální obsazenosti parkovišť si mohou řidiči nechat zasílat zdarma informativní email. Službu si může zájemce zřídit na www.tsk-praha.cz, množství a četnost dat si nastaví podle své potřeby.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...