2. prosince 2011 12:10, aktualizováno  17:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nečas: Piloti se rozhodli zničit ČSA, pro vládu je to úleva

Premiér Petr Nečas vystoupil 18. listopadu v Praze na briefingu po schůzce špiček vládní koalice, na níž se má jednalo o přístupu ČR k trestnímu řízení v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) ve Švýcarsku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas vystoupil 18. listopadu v Praze na briefingu po schůzce špiček vládní koalice, na níž se má jednalo o přístupu ČR k trestnímu řízení v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) ve Švýcarsku. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Petr Nečas se tvrdě postavil proti probíhajícím protestům pilotů ČSA. Podle něj jen urychlují likvidaci společnosti, která momentálně balancuje na hraně své existence.

Nečas to řekl na brífinku po jednání vlády. "Pokud se piloti rozhodli za vládu vyřešit problém, co s ČSA, tím, že je zlikvidují, pro vládu to bude úleva," uvedl Nečas.

Vláda se podle něj snaží aerolinky zachránit, piloti však restruktualizační plán sabotují. "Kroky, které piloti dělají, nemohou zůstat bez odezvy. Pokud se rozhodli svého zaměstnavalele zničit, není zřejmě možnost, jak jim v tom zabránit," řekl premiér.  

ČTĚTE TAKÉ:

"Jestliže si piloti myslí, že jim vláda bude sypat nějaké peníze na platy, tak se rozhodně mýlí," pokračoval Nečas. Premiér dále uvedl, že ČSA balancují na samotné hraně své existence a takovéto protesty mohou pád českého národního přepravce jen urychlit.  

Létat se bude

Českým aeroliniím se podařilo zajistit několik náhradních letounů i s posádkami – aktuálně spolupracují s dopravci Air VIA, Air Berlin a HOLIDAYS Czech Airlines. "Podle všeho by tak měl být zajištěn standardní provoz pravidelných spojů Českých aerolinií i o víkendu," informovala v pátek odpoledne mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Pilotům údajně vadí převedení celkem 11 letadel z ČSA do dceřiné firmy Holidays Czech Airlines, která se zabývá nepravidelnou charterovou dopravou. Podle nich tím dochází k vyvádění majetku ČSA a ohrožování jejich působení jako síťového dopravce.

S tím nesouhlasí vedení společnosti, které oponuje, že přesun letadel probíhá v rámci stejné skupiny. To, že jsou probíhající změny zcela v souladu s vládou schváleným restruktualizačním plánem, potvrdil i ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle vedení ČSA jde pilotům spíše o platy, které jsou v dceřiné charterové firmě HCA podstatně nižší než v mateřské ČSA.

Protesty budou pokračovat

Včera došlo k první schůzce mezi vedení ČSA a piloty. "Byl domluven mediální smír, který ČSA dnes porušilo," uvedl mluvčí sdružení pilotů CZALPA Filip Gaspar.

Pilotům je podle něj vyhrožováno personálními tresty, dostávají nepříjemné SMS či telefonáty. Piloti zvažují změnu formy protestu, rozhodne se na odpoledním jednání. Podle Filipa Gaspara však budou pravděpodobně pokračovat.

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.