Úterý 29. září 2020svátek má Michal 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Něco za něco. Nový okruh ulevil centru, Spořilov a Říčany se dusí

Nová část Pražského okruhu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová část Pražského okruhu | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Jižní spojka volněji dýchá, ale nic není zadarmo. A proto se situace zhoršila v oblasti ulice Spořilovské. Tu teď musí využívat kamiony, aby se mohly napojit na obchvat. "Něco za něco," hodnotí to šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Situace na Jižní spojce se uklidnila poté, co byla v pondělí otevřená jihozápadní část Pražského okruhu a těžké kamiony dostaly zákaz jízdy po Jižní spojce od Spořilova k Barrandovu. "Čekali jsme, že po tomhle se oblasti uleví," komentuje aktuální dění Švrčula.

I když pro těžká vozidla platí zákaz vjezdu, policisté včera v oblasti Barrandovského mostu několik kamionů zastavili. Šlo prý ale jen o jednotlivce a především cizince. "Většinou je tam navede navigace," vysvětluje Pavel Švrčula.

Speciální razítko ochrání před pokutou
Proto hlídky zatím tahače nepokutují. Postupně však budou svůj metr zpřísňovat. V okamžiku, kdy začnou vybírat peníze, může nepozorný řidič dostat blokovou pokutu až dva tisíce korun.

Pokud ovšem nebude mít speciální razítko od městského magistrátu, který vjezd vozidlům těžším než dvanáct tun do centra města jako jediný povoluje. Policie zatím působí především preventivně. Třeba i tak, že se dopravní a městské jednotky střídají u sjezdu ze spojky na Spořilov a kamiony odklání.

Mýtné brány "vyhnaly" kamiony do Říčan
Větší pořádek by mělo v dopravě udělat i nové a přehlednější dopravní značení. O něm bude policie jednat s pražským magistrátem v nejbližších dnech.

Nově otevřený Pražský okruh

Účelnější dopravní značky, které by omezily vjezd kamionů, žádají i obce kolem Říčan, jimiž vede silnice 101/2. Kamiony sem začaly hromadně jezdit v pondělí o půlnoci, odkdy na obchvatu fungují mýtné brány. Zdejší starostové teď hromadně požadují, aby sem byly co nejdříve instalovány značky zakazující těžkou dopravu.

"Budeme to řešit společně s kolegy ze Středočeského kraje. Podáme společný námět dopravním odborům daných úřadů," uklidňuje rozzlobené radnice a obyvatele Pavel Švrčula.

O okruh je zájem
Hned po pondělním otevření se nová část Pražského okruhu začala viditelně plnit.

Podle první policejní statistiky projíždělo Cholupickým tunelem ve směru na brněnskou dálnici D1 celkem 420 nákladních a 1650 osobních automobilů za jednu hodinu. Po trase k dálnici D5 to bylo 1000 nákladních a 1150 osobních vozidel.

,
Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...