17. dubna 2009 11:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nedopnete-li pás, připlatíte si

Americká letecká společnost United Airlines začala účtovat příliš tlustým cestujícím poplatek za další sedačku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká letecká společnost United Airlines začala účtovat příliš tlustým cestujícím poplatek za další sedačku. | foto: Reprofoto

CHICAGO Třetí největší americké aerolinky, United Airlines, se ve snaze zvýšit komfort svých zákazníků odhodlaly k neobvyklému kroku. Obtloustlí pasažéři budou z plně vyprodaných linek vyřazeni. Na ostatních letech si budou muset koupit dvě sedadla nebo letenku do vyšší třídy.

K tomuto kroku se aerolinky rozhodly poté, co za minulý rok obdržely více než 700 stížností na jedno téma. „Lidé neměli pohodlný let, protože jejich soused zasahoval do jejich sedadla,“ citoval list Chicago Tribune mluvčí aerolinek Robin Urbanskou.

 Podle nových pravidel bude za „nadměrného“ považován každý, kdo nebude schopen snížit opěrky svého sedadla do normální polohy a připoutat se pomocí jednou prodlouženého bezpečnostního pásu.

Pokud toho některý pasažér schopen nebude, pokusí se mu letušky najít sedadlo s volným místem. Teprve v případě, že toto řešení nebude možné, si cestující bude muset počkat na další let nebo zakoupit letenku do vyšší třídy, kde jsou sedadla širší.

 „Toto opatření jen více upevní negativní stigma, které je spojené s obezitou,“ citovala agentura Bloomberg Jamese Zerviose, mluvčího spolku obézních ve floridské Tampě. Naopak téměř 160kilový Dan DeBartolo z Chicaga s novým pravidlem problém nemá. „Mohu upřímně říct, že chápu, proč je toto nařízení nutné,“ vysvětlil.

 Americké aerolinky v dnešní době bojují s dvěma protichůdnými trendy. Prostor pro jedno sedadlo se neustále zmenšuje a dopravci se zároveň snaží každé letadlo plně vyprodat.

Na druhou stranu Američané jsou stále tlustší. Obezitou nyní trpí více než jedna třetina z nich. Podobná pravidla pro obézní klienty zavádí v různé míře formálnosti i konkurenční aerolinky.
pak, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!