21. září 2011 16:16 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nehody námořních lodí? Česko vydává vyhlášku

Námořní kontejnerová doprava (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Námořní kontejnerová doprava (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Ministerstvo dopravy navrhne zavést do českého právního řádu vyhlášku o bezpečnosti námořní plavby. Česko musí tato pravidla, plynoucí z evropských směrnic, přijmout, ačkoliv žádnou námořní obchodní loď nemá. Vyplývá to z důvodové zprávy ministerstva dopravy.

Nařízení má za cíl chránit moře a pobřeží členských států před dopady nehod lodí spojených s únikem nebezpečných látek. Materiál je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

Ministerstvo nyní nedokáže odhadnout, jaká pokuta by Česku hrozila v případě, že by normu nepřijalo. Na druhou stranu přijetí směrnice podle ministerstva nezatíží veřejné rozpočty země žádnými náklady.

Vyhláška nově mění povinné informace poskytované provozovateli obchodních lodí. Jde například o údaje o přepravovaném nebezpečném nebo znečišťujícím materiálu, včetně uvedení kontaktní osoby, na kterou se úřady mají v případě nehody plavidla obrátit. Vyhláška stanovuje rovněž minimální výši pojištění za škody způsobené provozem lodě.

Vnitrozemské Česko kvůli sjednocování právních nástrojů v rámci EU v minulosti přijalo několik úprav týkajících se námořní plavby. V březnu například šlo o schvalování technické způsobilosti lodí a jachet k námořní plavbě a způsobu komunikace českých orgánů s členskými státy EU při vyšetřování nehod lodí.

Tato úprava se ale kromě obchodních lodí týkala komerčních a soukromých výletních plavidel, kterých pod českou vlajkou po mořích pluje zhruba 400.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!