Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nejdelší tunel v Česku vybudovali horníci pod Karvinou. Podívejte se

Téměř 900 metrů pod zemí mezi doly Karviná a Darkov vybudovali horníci unikátní tříkilometrový tunel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Téměř 900 metrů pod zemí mezi doly Karviná a Darkov vybudovali horníci unikátní tříkilometrový tunel. | foto: OKD

OSTRAVA Téměř 900 metrů pod zemí mezi doly Karviná a Darkov vybudovali horníci unikátní tříkilometrový tunel. Chodbu razili současně z obou stran a propojili ji v prosinci. Tunel, který má přinést těžební společnosti OKD výrazné úspory, je v některých místech vysoký téměř devět metrů a až 5,5 metru široký.

Podle vedení OKD jde o strategickou investici, díky které firma kromě úspor získá i nové možnosti při přepravě uhlí, materiálu i zaměstnanců. Generální ředitel a předseda představenstva OKD Ján Fabián uvedl, že překop umožní dopravovat uhlí vytěžené v lokalitě ČSA Dolu Karviná do moderní úpravny Dolu Darkov, jejíž kapacita zatím nebyla plně využita.

Překop měl být původně dokončen na konci loňského roku, ve skutečnosti se obě chodby propojily v jedinou už 12. prosince.

Překop měl být původně dokončen na konci loňského roku, ve skutečnosti se obě chodby propojily v jedinou už 12. prosince.

"Odstavení dosluhující úpravny uhlí Dolu Karviná přinese kromě úspor pro naši firmu také výrazné vylepšení ekologických parametrů pro Karvinsko, darkovská úpravna je totiž vybavena špičkovou technologií světových parametrů s minimálními dopady na životní prostředí," tvrdí Fabián.

Nyní se chodba vybavuje dopravníky a dalšími potřebnými technologiemi, v plném provozu by měla být od července.

Nyní se chodba vybavuje dopravníky a dalšími potřebnými technologiemi, v plném provozu by měla být od července.

Technický ředitel OKD Jan Matula upozornil na mimořádnou přesnost důlních měřičů, kteří museli zajistit, aby se chodby ražené současně z obou dolů propojily. "Trefili se výtečně. Odchylka byla jen v řádu centimetrů, což je vzhledem k podmínkám opravdu obdivuhodné," uvedl Matula.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí OKD Vladislav Sobol uvedl, že při budování důlního díla horníci spotřebovali přes 10 000 tun betonu, nainstalovali více než 9000 metrů potrubí a použili přes 4000 tun materiálu. "Nyní se chodba vybavuje dopravníky a dalšími potřebnými technologiemi, v plném provozu by měla být od července," dodává mluvčí.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!