Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vlaky už jezdí nejdelším tunelem v Česku. Ten výrazně zkracuje cestu mezi Prahou a Plzní

V sobotu novým jižním tunelem začnou jezdit všechny expresy, rychlíky a spěšné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V sobotu novým jižním tunelem začnou jezdit všechny expresy, rychlíky a spěšné... | foto: ČTK

Plzeň  Od sobotního dopoledne začaly jezdit vlaky s cestujícími i severním tubusem nejdelšího tunelu v ČR u Ejpovic u Plzně. Od nedělní půlnoci, kdy začne platit v celé republice nový jízdní řád, bude více než čtyřkilometrový tunel v plném provozu pode grafikonu, sdělila mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová.

Jižním tunelem začaly vlaky s cestujícími jezdit už v polovině listopadu. Zkušební provoz severním tunelem povolil Drážní úřad v pátek odpoledne. Nejdřív jím v podvečer projel manipulační vlak. Souprava s cestujícími poprvé vjela do severního tubusu v sobotu po desáté hodině, řekla Pistoriusová.

Drážní úřad povolil v obou tubusech zkušební provoz, který potrvá do konce roku 2019, uvedl v pátek mluvčí úřadu Martin Novák. Po dobu zkušebního provozu budou odborníci sledovat reálný provoz a fungování tunelu.

O 80 minut rychlejší

Ejpovický tunel je součástí modernizace trati mezi Plzní a Rokycany za 6,8 miliardy korun, z toho téměř polovinu stál tunel. Modernizovaná trať patří do III. železničního tranzitního koridoru z Prahy do Chebu. Rychlíky by měly od nového grafikonu jezdit po trati rychlostí až 160 kilometrů v hodině. Trasu z Plzně do Rokycan projedou za 11 minut. 

To je o devět minut méně, než to trvalo dosud, a polovina času, za kterou trasu projede nejrychlejší autobus. Modernizovaný úsek s tunelem zkrátí cestování rychlíkem mezi Plzní a Prahou 80 minut, což je méně než to trvá autobusu z Plzně do Prahy-Florence i z Plzně na pražský Zličín a dál do centra metrem.

Ražba prvního tubusu o délce 4150 metrů trvala od únoru 2015 do června 2016. Severní tubus prorazil štít od září 2016 do října 2017.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!