27. března 2012 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Před 35 lety došlo k nejhorší letecké katastrofě v dějinách

Nejhorší letecká katastrofa všech dob, při které zemřelo 27. března 1977 na Kanárských ostrovech 583 lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejhorší letecká katastrofa všech dob, při které zemřelo 27. března 1977 na Kanárských ostrovech 583 lidí | foto: ČTK

LAS PALMAS Nejhorší letecká katastrofa všech dob, při které zemřelo 27. března 1977 na Kanárských ostrovech 583 lidí, byla podle závěrů vyšetřování důsledkem lidského selhání.

Podepsalo se na ní ale také nepříznivé počasí i předchozí teroristický útok na sousedním ostrově Gran Canaria, kvůli kterému bylo na letišti na ostrově Tenerife mnohem rušněji než obvykle.

Nejhorší letecká katastrofa všech dob, při které zemřelo 27. března 1977 na Kanárských ostrovech 583 lidí

Nejhorší letecká katastrofa všech dob, při které zemřelo 27. března 1977 na Kanárských ostrovech 583 lidíNa runwayi se tak v pět hodin odpoledne ocitly dva velkokapacitní Boeingy 747, jejichž posádky se chystaly ke startu. Stroj společnosti Pan Am, na jehož palubě bylo 396 lidí, se ale ještě nestačil uhnout na sousední pojížděcí dráhu, když se kapitán nizozemského Jumbo Jetu rozhodl v houstnoucí mlze odstartovat, ačkoli mu to řídící věž ještě nedovolila.

Až na poslední chvíli si všiml, že se jeho boeing v barvách KLM plnou rychlostí řítí do boku druhého letadla, srážce už ale nešlo nezabránit. Posádka sice ještě stihla letadlo zvednout do vzduchu, podvozkem a  motory, ale "skalpovala" americký letoun a po 150 metrů dlouhém skoku nizozemský boeing plný paliva po nárazu na zem explodoval.

Nejhorší letecká katastrofa všech dob, při které zemřelo 27. března 1977 na Kanárských ostrovech 583 lidíV jediném okamžiku tak zemřelo všech 249 lidí na jeho palubě. Větší štěstí měla část cestujících a posádky v americkém stroji. Jeho piloti si totiž také všimli blížícího se nebezpečí, přidali plyn a zachránili tak životy 61 lidí v přední části "sedmčtyřisedmičky".

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz