21. července 2009 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nejhorší letiště na přespání? Pařížský de Gaulle - podívejte se

Spaní na letišti není žádná slast. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spaní na letišti není žádná slast. | foto: Reprofoto

SINGAPUR Kdo cestuje s nízkým rozpočtem, uvázl kvůli zpoždění letu nebo si jen potřebuje zdřímnout, měl by se rozhodně vyhnout pařížskému letišti Charlese de Gaulla a naopak se vydat na singapurské letiště Changi.

Alespoň podle výzkumu, který hledal deset nejlepších a nejhorších světových letišť na přespání. Informovala o něm agentura Reuters.

Asi 6200 dotázaných si v anketě, již uskutečnila webová stránka s názvem The Guide to Sleeping in Airports (Průvodce spaním na letištích), nejčastěji stěžovalo na špinavé podlahy, umolousané a přecpané toalety, ptačí trus a štípající hmyz.

VIDEO: Lidé spí všude


Pařížské letiště Charlese de Gaulla na předměstí Roissy vyšlo z průzkumu jako absolutně nejhorší, následováno moskevským Šeremeťjevem, které jeden cestující nazval "peklem na zemi". Třetí a čtvrtou nejhorší příčku obsadily newyorské letiště JFK a mezinárodní letiště v Los Angeles, a nevábnou pětku uzavírá letiště v indickém Dillí.

Nejlepší letiště na přespání

Cestovatelé si podle průzkumu oblíbili tato letiště, kvůli jejich vybavenosti, přátelskému personálu a komfortním sedadlům. Když se na těchto letištích "zaseknete" nic strašného vám nehrozí.

1. Singapur Changi
2. Soul Incheon
3. Amsterdam Schiphol
4. Oslo Gardermoen
5. Hong Kong
6. Dubai
7. Frankfurt International
8. Mnichov
9. Vancouver
10. Denver

zdroj: http://www.sleepinginairports.net/

Na obrácené straně žebříčku bylo jako nejčistší a nejpohodlnější prostor na přespání vyhodnoceno singapurské letiště Changi. Následovaly Inčchon v Soulu a Schiphol v Amsterdamu. Do pětky nejlepších, které cestující milují pro jejich komfort, příjemný personál a pohodlné sezení, se dále vešly Gardermoen v Oslu a letiště v Hongkongu.


"Spaní na letištích už není jen pro mladé cestující, kteří chtějí ušetřit peníze," upozorňuje webová stránka, kterou založila bývalá kanadská agentka cestovní kanceláře Donna McSherryová v roce v 1996. "Na podlahách světových letišť jsou nyní k vidění lidé všelijakého věku i povolání, ať už kvůli dlouhé cestě, zpoždění letu nebo prostě kvůli úspoře peněz."

Nejhorší letiště na přespání

Přespání na těchto letištích se pokud možno vyhněte. Cestovatelé rozhodně nedoporučují.

1. Paříž Charles de Gaulle
2. Moskva Sheremetyevo
3. New York JFK
4. Los Angeles
5. Dílí
6. Chicago O'Hare
7. Bombaj
8. Manila
9. Řím Fiumicino
10. Londýn Heathrow

zdroj: http://www.sleepinginairports.net/


Pražské letiště Ruzyně nevyšlo z průzkumu právě nejlépe. Cestující si tu stěžují na nepohodlné lavičky, tvrdá sedadla s opěrkami, přítomnost bezdomovců a zimu. Líbí se jim relativní klid a internet zdarma.

Lidovky.cz, ČTK