6. května 2009 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nejkratší spoj na světě letí 58 vteřin

Dopravu zajišťuje desetimístné letadlo Britten-Norman Islander.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravu zajišťuje desetimístné letadlo Britten-Norman Islander. | foto: Reprofoto

LONDÝN Nejkratší pravidelnou dopravní leteckou linkou na světě je spoj mezi ostrovy Westray a Papa Westray v souostroví Orkneje v severním Skotsku. Celý let trvá při dobrém počasí pouze 58 vteřin, standardně do dvou minut.

pohled na trasu letu

Trasa nějkratšího leteckého spojení na světě.

"Jelikož se jedná o běžnou pravidelnou leteckou linku, mohou si letenku kdykoli zakoupit i čeští turisté. Lety operuje v průměru jedenáctkrát týdně britská letecká společnost Loganair desetimístným letadlem Britten-Norman Islander," sdělil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

terminál letiště na Papa Westray
odbavovací hala na Papa Westray

Přestože má ostrov Papa Westray pouze 75 stálých obyvatel, je na něm pošta, požární vůz a několik možností ubytování. Ostrov nabízí řadu pozoruhodných památek, například zcela zřetelné pozůstatky nejstaršího obydlí v severní Evropě nazvaného Knap of Howar pocházejícího z období 3800 let před Kristem nebo kostel svatého Bonifáce z 8. století. Hlavní obživou obyvatel je chov hovězího dobytka.

mapa Orknejí


Lidovky.cz