14. srpna 2009 14:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Největší letadlo v Česku, obří Jumbo Jet, do Prahy zavítá častěji

Nákladní letadlo Boeing 747-400 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákladní letadlo Boeing 747-400 | foto: Shutterstock

PRAHA Nákladní letadlo Boeing 747-400 tchajwanských aerolinií China Airlines bude létat do Prahy od srpna třikrát týdně místo dosavadních dvou letů. Stroj přezdívaný Jumbo Jet je největším typem letadla, který do Prahy pravidelně létá.

Obří letoun nyní létá do Prahy na lince Tchaj-pej - Abú Zabí - Praha - Lucemburk vždy ve čtvrtek a v neděli. Nově zůstane v letovém řádu na této lince pouze nedělní přílet, přibudou však středeční a páteční přistání na nové lince Tchaj-pej - Bangkok - Praha - Amsterodam.

Tchajwanci posilují spojení do Prahy navzdory útlumu v letecké nákladní dopravě, který způsobila světová ekonomická krize. Na Ruzyni se podle posledních statistik za první pololetí odbavilo 19.000 tun nákladu, což představuje téměř čtvrtinový meziroční pokles.

Nákladní Jumbo budí na pražském letišti pozornost fanoušků letectví. Ještě větší rozruch však vyvolává zřídkavý přílet největšího letadla světa, kterým je nákladní Antonov 225 Mrija (ukrajinsky sen). Od tohoto typu existuje pouze jeden exemplář.

ČTK, Lidovky.cz