16. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Největším letištěm je Atlanta, na druhé místo raketově vystřelil Peking

Letuška - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letuška - ilustrační foto. |

BRUSEL Největším letištěm na světě podle počtu cestujících zůstala loni Atlanta. Na druhém místě díky vysokému růstu poptávky v Asii skončil Peking. Z evropských letišť je nejvýše londýnské Heathrow na čtvrtém místě.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnila asociace letišť Airports Council International (ACI).

Na základě předběžných údajů z více než 900 letišť po celém světě se počet přepravených cestujících zvýšil loni o 6,3 procenta a objem přepraveného nákladu o 15,2 procenta. "Rok 2010 zdůraznil odolnost letecké přepravy a poprvé v historii bylo jeho výsledkem více než pět miliard cestujících," uvedla generální ředitelka ACI Angela Gibbonsová. Počet vzletů a přistání letadel zůstal téměř beze změny.

Největší letiště podle počtu cestujících, kteří zde vystoupili z letadla nebo nastoupili do letadla

1. Atlanta USA
2. Peking Čína 
3. Chicago USA
4. Londýn Británie
5. Tokio Japonsko
6. Los Angeles USA
7. Paříž Francie
8. Dallas/Fort Worth USA
9. Frankfurt Německo
10. Denver USA

Třetí je Chicago, první pětku uzavírá Tokio
Třetí příčka patří letišti O'Hare v Chicagu a první pětku uzavírá letiště v Tokiu. Ze 30 největších letišť se počet cestujících snížil pouze na londýnském Heathrow a letišti v Las Vegas. Z oblastí mimo Asii a Blízký východ zaznamenalo dvouciferný procentní růst jen letiště Douglas International v Charlotte, a to o deset procent.

Peking sice vystoupal na druhou pozici podle počtu cestujících, podle počtu vzletů a přistání letadel mu však připadá až osmá příčka, první pozici si drží Atlanta. Podle objemu nákladů je největším letištěm Hongkong.

letiště Atlanta

Evropa a Severní Amerika stále nepřekonaly krizi, Blízký východ naopak posiluje
Gibbonsová upozornila, že Evropě a Severní Americe se stále nepodařilo dostat na úroveň před krizí. Blízký východ a oblast Asie a Tichomoří naopak rychle rostou a posilují svůj podíl na trhu díky dvoucifernému procentnímu růstu.

V Severní Americe kvůli pomalému ekonomickému růstu a neochotě aerolinek zvýšit kapacitu přepravy stoupl počet cestujících o 2,4 procenta. V Evropě pak o 4,3 procenta, a to i přes dubnový propad kvůli přerušení přepravy po výbuchu islandské sopky. Naopak v Asii a na Blízkém východě počet cestujících vzrostl o 11,5 procenta.

Lidovky.cz, ČTK