22. června 2010 21:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nejvyšší správní soud zrušil stavební povolení pro část dálnice D11

Dálnice D11. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D11. | foto: ŘSD

BRNO Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost ministerstva dopravy a potvrdil zrušení stavebního povolení na část už provozovaného úseku dálnice D11 u Hradce Králové.

Napsal to server Aktuálně.cz a potvrdil mluvčí soudu František Emmert. Z dubnového rozsudku, který je zveřejněn na internetových stránkách soudu, vyplývá, že jde o úsek mezi obcemi Osičky na Hradecku a Libišany na Pardubicku. Spor se týká přibližně 2,5 kilometru dlouhé části dálnice.

Ministerstvo dopravy verdikt Nejvyššího správního soudu zatím nemá oficiálně k dispozici, až jej obdrží, musí jej posoudit právníci, řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Podle něj nehrozí, že by měl být zastaven provoz na tomto úseku dálnice. "Nemyslíme si, že by rozhodnutí soudu znamenalo, že by dálnice měla být zbourána. Po posouzení právníky stanovíme další kroky," řekl Hanzelka, který nechtěl předjímat další postup ministerstva.

Ministr porušil právo vlastníka
Podle serveru Nejvyšší správní soud uznal žalobu občana, který si stěžoval na to, že Ředitelství silnic a dálnic a ministerstvo dopravy nevyhověly jeho námitkám a neumožnily mu vyjádřit se k podkladům pro stavební povolení na trasu D11 u obce Praskačka.

Muž jako vlastník pozemků žádal, aby úřady zvážily alternativní možnost řešení u výšky nadjezdu u dálnice. Chtěl vědět, zda výstavba zasáhne i pozemky, které jsou v blízkosti dálnice, přičemž pro stavbu potřebné nejsou, uvedl server.

Mužovy námitky zamítl tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský. Soud pak rozhodl, že ministr tím porušil právo vlastníka vyjádřit se k podkladům a navíc nevycházel ze skutečného stavu věci. Stavební povolení proto Městský soud v Praze zrušil. Ministerstvo dopravy se následně obrátilo se stížností na Nejvyšší správní soud. U něj ale na jaře neuspělo.

'Prokletá' D11
S D11 má stát opakované problémy. Ten největší, který se táhne 16 let, se mu ale zřejmě podařilo vyřešit. V pondělí totiž vláda schválila návrhy smluv s majitelkami pozemků Ludmilou Havránkovou a její sestrou Jaroslavou Štrosovou na směně jejich půdy potřebné pro výstavbu dálnice D11. Po jejich podpisu se tak ženy vyhnou vyvlastnění parcel. Smlouvy musí podepsat do čtvrtka.

Dohoda spočívá v tom, že Havránková za své tři hektary na trase D11 dostane od státu jiné tři hektary. Dalších 130 hektarů státních pozemků dostane do pronájmu. Štrosová by v případě dohody za pozemek měla dostat výměnou parcelu o něco menší výměře a doplatek podle znaleckého posudku ve výši 40.600 korun.

Dálnice zatím končí tři kilometry před Hradcem Králové a těžká doprava je vedena přes okolní obce.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!