30. října 2013 17:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nekonečný spor: Děti Země opět napadly přesun nádraží v Brně

V Brně odboráři stávkovali před hlavním vlakovém nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Brně odboráři stávkovali před hlavním vlakovém nádraží. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Projekt nového brněnského železničního nádraží v odsunuté poloze, který dlouhodobě prosazuje místní radnice, čelí další komplikaci. Ekologové z organizace Děti Země s občanským sdružením z Brna-Židenic a několika občany podali odvolání proti územnímu rozhodnutí. Umístění nového nádraží tak bude znovu řešit brněnský magistrát.

"Napsat třetí odvolání bylo poměrně jednoduché, neboť stačilo naše námitky mírně upravit. Třetí územní rozhodnutí je podle nás opět vydané nezákonně, neboť například ve spise chybí krajský územní plán, závazné stanovisko k zásahu do krajinného rázu nebo kvalitnější hluková studie," uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.

Územní řízení začalo před osmi lety, územní rozhodnutí bylo přitom zrušeno dvakrát. Náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS) postup aktivistů kritizoval.

"Odvolání Dětí Země považuji za krajně nezodpovědné jednání, které může znamenat, že v Brně nebude postaveno nové nádraží ani ve variantě U řeky, ani ve variantě Pod Petrovem," uvedl Kotzian.

Už dříve Kotzian uvedl, že pokud se v Brně nenajde shoda na poloze nového nádraží do tří až čtyř let, současné generace se nového nádraží nedočkají.

Deset let dohadování

O polohu nádraží se vedou spory již desetiletí. V roce 2004 se uskutečnilo referendum, v němž se obyvatelé Brna přiklonili k zachování současné polohy. Vzhledem k nízké účasti však nebyl výsledek závazný.

Kotzian již dříve upozornil, že nádraží na nynějším místě už je ze hry definitivně, koalice Nádraží v centru aktuálně prosazuje polohu pod Petrovem, zhruba v místech takzvané Malé Ameriky.

Podle radnice projekt pod Petrovem je podmíněný výstavbou nákladné soustavy tří tunelů ve složitých geologických podmínkách: pod historickým jádrem a Žlutým kopcem, pod Brnem-Kohoutovicemi a pod kopcem u městské části Brno-Žebětín.

Lidovky.cz, ČTK