9. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Některým koloběžkám v pražských ulicích může vzplanout baterie. Jde o pár kusů, tvrdí provozovatel

Některé koloběžky Lime mohou mít vadnou baterii (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Některé koloběžky Lime mohou mít vadnou baterii (ilustrační foto). | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Americký startup Lime má problém. Společnost na svém blogu na konci října upozornila uživatele, že některé modely elektrokoloběžek mohou být vybavené vadnou baterií. U té hrozí riziko přehřátí, v krajním případě vzplanutí. Jedná se o novější model druhé generace, který se nachází i v pražských ulicích. Podle českého zastoupení Lime se ale jedná o jednotky kusů.

Některé sdílené koloběžky už byly kvůli riziku vzplanutí staženy z provozu do firemního skladu, potvrdila firma Lime serveru Lidovky.cz. Podle vyjádření provozního manažera firmy Ondřeje Širokého se ale problematický model koloběžek stále v ulicích Prahy vyskytuje.

„Omezili jsme počet provozovaných koloběžek, kterých se problém s baterií týká, a soustředíme se více na provozování modelu, který je tímto nedotčen,“ sdělil pro Lidovky.cz manažer Široký. Po celém světě je podle vyjádření společnosti Lime na blogu „pouze 0,01 %“ koloběžek s vadnou baterií. Do Prahy jich přitom kalifornský startup podle Širokého dovezl 400.

Psali jsme o sdílených koloběžkách

Stopka na dobu neurčitou

O vadě některých baterií se firma Lime dozvěděla již v srpnu. Nejdříve však tento problém řešila s výrobcem Segway Ninebot a vytvořili společně program pro detekci baterií s možným defektem. V momentu, kdy software našel závadu, tyto koloběžky „zablokoval“. Nabíječi je nemohli posbírat a uživatelé na nich nemohli jezdit. Společnost Lime ale v nedávné době měla obdržet nepotvrzenou zprávu, že se i přesto mohou objevit další vadné kusy. Proto přistoupila k tomu, že koloběžky stáhla z provozu a zbývající koloběžky druhé generace, které jsou stále v provozu, nabíjejí jejich zaměstnanci.

„Centrála se o nabíjení jednoho typu koloběžek stará od 30. října a bude až do doby, dokud se situace nevyřeší. I když pravděpodobnost incidentu je extrémně nízká, bezpečnost našich zákazníků a celé Lime komunity je pro nás na prvním místě,“ dodal Široký.

Lidé si mohou dále přivydělávat

Kvůli bezpečnosti tyto koloběžky ovšem nesmí nabíjet takzvaní juiceři, kteří si nabíjením elektrokoloběžek přivydělávají.

Všem juicerům přišel od společnosti e-mail s upozorněním: „... Pozastavujeme nabíječům možnost nabíjení jakékoliv baterie Ninebot, dokud se nedozvíme další informace o nedávných tvrzeních týkajících se těchto baterií.“

Problémový typ koloběžek mohou přesto zájemci o přivýdělek nadále svážet do centrálního skladu. „Za to juiceři samozřejmě dostanou odměnu. Dále mohou stále nabíjet druhý model koloběžek, kterých se problém netýká,“ dodal Široký.

pkPatrik Kozlík