18. listopadu 2010 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

´Nemáme monopol!´, tvrdí Student Agency. Lidé přece jezdí i vlakem

Radim Jančura, majitel Student Agency | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura, majitel Student Agency | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Student Agency se odvolala proti pokutě 6,185 milionu korun, kterou jí uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zneužití dominantního postavení a uplatňování takzvaných predátorských cen na autobusové lince Praha - Brno a zpět.

Potvrdil to místopředseda ÚOHS Michal Petr. Případem se bude nyní zabývat rozkladová komise předsedy ÚOHS Petra Rafaje.

Podle antimonopolního úřadu Student Agency zneužívala od začátku prosince 2007 do začátku března 2008 svého dominantního postavení. Firma snížila ceny kreditových jízdenek za jednosměrnou přepravu na 50, později 95 korun.

"Špatně jste definovali trh!", zlobí se Student Agency

Jednou z klíčových otázek v celém případu bylo vymezení trhu, kterým se ÚOHS zabýval. Úřad zvažoval, zda do trhu zahrnout i železniční dopravu.

Nakonec tak neučinil. Pokud by rozhodl opačně, neměla by firma na trhu patrně dominantní postavení a její chování by bylo legální.

Student Agency se brání tím, že antimonopolní úřad údajně špatně vymezil trh, když nevzal v potaz další autobusové dopravce na trati a ani železnici, respektive České dráhy, které na trase Praha-Brno také jezdí.

Podle dřívějších vyjádření firmy svým verdiktem ÚOHS rozhodl, že si autobusy, vlaky a automobily vzájemně nekonkurují. Firmě také vadilo to, že ÚOHS údajně odmítl další důkazní šetření, které požadovala.

Podle ÚOHS bylo cílem tohoto jednání vyloučit konkurenční společnost Asiana z trhu.

"Úřad nepokutoval Student Agency za nízké ceny, nýbrž za jejich cílené použití k vytlačení jiného soutěžitele z trhu," uvedl dnes v tiskové zprávě ÚOHS.

Naopak, nízké ceny pro vybrané jízdenky stanovené společností Asiana měly podle úřadu zaváděcí charakter, tato firma navíc nebyla v dominantním postavení, její jednání proto nepředstavovalo porušení zákona.

"Je příznačné, že po odchodu společnosti Asiana z uvedené linky, Student Agency své nízké ceny na konkurenčních spojích nejenže neponechala v platnosti, ale její nové tarify byly vyšší než původní ceny jízdenek v době před započetím ostrého soupeření s Asianou," řekl Petr.

Snížení cen ze strany Student Agency podle ÚOHS nebylo motivováno snahou poskytnout prospěch zákazníkům, ale pouze snahou vytlačit konkurenta z trhu, což mělo omezit zákazníky ve výběru přepravce.

ČTK, Lidovky.cz

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na Lidovky.cz