15. června 2016 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Němci budou jezdit jen ‚zeleně‘. Všechna auta musí být bez emisí do roku 2030

Němci chtějí zelenější silniční dopravu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němci chtějí zelenější silniční dopravu. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

BERLÍN Všechny nově registrované automobily v Německu musí být bezemisní nejpozději do roku 2030. Cílem je podle vysoce postaveného německého vládního představitele dosáhnout snížení znečištění životního prostředí. Zprávu přinesla agentura Bloomberg.

Bez zásadního omezení znečištění, které pramení z dopravy, bude přitom podle náměstka německého ministra hospodářství Rainera Baakeho v ohrožení závazek snížit vypouštění oxidu uhličitého do roku 2050 o 80 až 95 procent.

Doprava v Německu se přitom na tvorbě skleníkových plynů podílí asi z jedné pětiny.

Jelikož je průměrná životnost aut asi 20 let, registrace nových aut jezdících na benzin či naftu musí být podle Baakeho snížena v průběhu následujících patnácti let.

„Faktem je, že zde nebylo žádné snížení CO2 v oblasti dopravy od roku 1990,“ řekl Baake během klimatického fóra německého listu Tagesspiegel v Berlíně. „Nemáme sice v tuto chvíli řešení, jak snížit emise nákladních aut, ale máme odpovědi v oblasti osobních automobilů,“ dodal ministr.

Během příštích pěti let chce vláda, aby sektor dopravy snížil znečišťování o zhruba deset milionů metrických tun a to z asi 165 milionů tun, které vyprodukoval loni.

Pomoci tomu může i schválená vládní podpora při nákupu elektromobilů. Německý kabinet koncem dubna rozhodl o subvencích, kdy kupec nového čistě elektrického vozu získá prémii ̈čtyř tisíc eur, při nákupu hybridního auta tři tisíce eur. To by podle německého ministerstva životního prostředí mělo zvýšit prodeje elektroaut do roku 2020 o půl milionu.