18. března 2016 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Německu varují před Prahou: Ukradnou vám značku z auta a budou vás vydírat

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

BERLÍN/PRAHA V Praze řádí zloději, kteří kradou z aut zahraničních návštěvníků české metropole poznávací značky a postižené pak vydírají. Za jejich vrácení žádají tučné „výkupné“. Upozornil na to německý server Südwest Presse.

Jako příklad uvádí zkušenost německého turisty z Drážďan. Vůz odstavil na placeném parkovišti, a když se k němu vrátil, poznávací značky byly pryč. Místo nich měl za stěračem lístek s telefonním číslem.

Zavolal na ně a muž na druhé straně mu anglicky řekl, že značky může dostat zpátky, když zaplatí 500 eur, což je v přepočtu asi 13 500 korun.

Turista se obrátil na policii, která mu však nebyla s to pomoci. Protože bez poznávacích značek vozidlo nesmí v České republice, stejně jako v Německu nebo Rakousku, jezdit, musel zavolat odtahovou službu, aby automobil přepravila do Drážďan. Štěstí měl v tom, že jako člen německého automotoklubu nemusel za tuto službu zaplatit.

Podle Südwest Presse česká policie uvádí, že během jednoho dne je takovýchto případů nahlášeno i 30, ale postižených může být i víc. „Hlásí se u nás zpravidla jen cizinci, kteří nechtějí za svoje značky zaplatit,“ cituje server mluvčího policie Tomáše Hulana. Většina okradených prý raději zaplatí, aniž se obrátí na policii.

„Co dělat? Platí stará rada: do Prahy nejezdit autem. Ani podzemní garáže hotelů nejsou bezpečné. Mohlo by se cynicky dodat, že město je stejně stále ucpané a navíc řidiči si kvůli nulové hladině alkoholu v krvi nemohou dát ani české pivo, protože kontroly jsou přísné. Vytvoření zvláštní komise alespoň ukazuje, že se příslušné pražské úřady tímto problémem přece jen zabývají,“ píše Südwest Presse.

ČTK