27. března 2012 12:04 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Německá letiště ruší stovky letů. Pociťuje to i Ruzyně

Stávka na Frankfurtském letišti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávka na Frankfurtském letišti | foto: Reuters

BERLÍN Německá letiště dnes kvůli rozšíření stávky státních zaměstnanců zrušila stovky letů. Jen z největšího německého letiště ve Frankfurtu jich domácí vlajková letecká společnost Lufthansa odřekla přes 400.

Dalšími zasaženými letišti jsou Mnichov, Düsseldorf, Kolín-Bonn a Stuttgart, uvedla agentura AP.

ČTĚTE TAKÉ:

Stávka má dopad i na pražské letiště. Jeho mluvčí Eva Krejčí pro Lidovky.cz uvedla, že dnes byly prozatím zrušeny tři přílety a tři odlety mezi Prahou a Frankfurtem, všechny operované společností Lufthansa. Další lety německého dopravce zrušené zatím nejsou. "Může se stát , že se situace změní a budou zrušeny bezprostředně před odletem," připustila Krejčí.

Dopravce podle Letiště Praha postiženým nabízí náhradní spojení nebo ubytování. Spojení Českých aerolinií mezi Prahou a Frankfurtem stávka podle mluvčí ČSA nijak neovlivnila.

Stávky pořádají odbory státních zaměstnanců, které si chtějí zajistit lepší podmínky před středečním kolem vyjednávání o mzdách. Narušeno bylo také fungování veřejné dopravy, provoz školek nebo svoz odpadu.

Odborový svaz Verdi požaduje zvýšení mezd o 6,5 procenta. Vláda dosud nabízela, že dvěma milionům státních pracovníků zvýší platy o 3,3 procenta.

Odborový svaz pracovníků veřejné správy DBB v pondělí vyzval pozemní personál letišť, aby se ke stávce připojil. Odboráři pak uvedli, že ve Frankfurtu neodstartuje dnes žádné letadlo do zhruba 14:30.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kvůli plánované stávce zrušila Lufthansa přes 400 spojů a nabízí cestujícím bezplatnou změnu letu nebo bezplatné storno. Druhý největší německý letecký operátor Air Berlin zrušil zatím osm letů.

ČTK, Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.