26. dubna 2012 21:01, aktualizováno  21:03 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Deutsche Bahn odmítly spolupráci s ČD, jednají jen s RegioJetem

Vlak Deutsche Bahn. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak Deutsche Bahn. (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Německé dráhy definitivně odmítly nabídku Českých drah na spolupráci při provozování linky mezi Prahou a Hamburkem. Podle zaměstnanců Deutche Bahn budou nadále jednat jen s Radimem Jančurou.

Serveru E15.cz to  potvrdil Heiner Spannuth z tiskového oddělení Deutsche Bahn.
Podle něj bude německý dopravce dále jednat pouze se společností RegioJet ze skupiny Student Agency.

ČTĚTE TAKÉ:


"České dráhy předložily dobrou nabídku, ale my jsme se rozhodli dále pokračovat v jednání exkluzivně se Student Agency," uvedl Spannuth. Detaily podle E15 německé dráhy zveřejní až po uzavření smlouvy, na jejímž základě by měl český dopravce jezdit do Německa od prosince 2013.

Českým drahám tak zřejmě odpadá problém s rozhodováním, zdali od společnosti Siemens nakoupí 16 vlaků Railjet. Tuzemský dopravce podle mluvčího Radka Joklíka zvažoval upuštění od nákupu, protože zvažuje přednostně investovat do nákupu vlaků pro vnitrostátní linky. Nové vlaky si jako podmínku výběrových řízení stanovilo ministerstvo dopravy. ČD mohou od nákupu podle smlouvy odstoupit bez sankcí, uvedl E15.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nákup Railjetů provázely protesty tuzemského výrobce společnosti Škoda Transportation. Ta napadala rozhodnutí drah na nové dálkové jednotky nevypsat výběrové řízení, ale využít opci rakouských drah. České dráhy tvrdily, že dohodnutá cena 200,5 milionu eur za 16 souprav byla výjimečně výhodná a vypsání výběrového řízení bránil i omezený časový rozměr, po který nabídka platila. Sporem se zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který stížnost Škody definitivně zamítl letos v únoru.

ČTK, Lidovky.cz