30. října 2013 12:42 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Německé dráhy posilují v Česku. Chtějí koupit další autobusové dopravce

Vlak Deutsche Bahn. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak Deutsche Bahn. (ilustrační foto) | foto: Reuters

BRNO Německý přepravní koncern Deutsche Bahn má v Česku zájem o dalšího autobusového dopravce. Po společnosti Veolia Transport chce tentokrát koupit firmy dopravní společnosti Abellio.

DB Czech Holding, kterou vlastní německá DB Mobility Logistics AG z koncernu Deutsche Bahn, má převzít společnosti Abellio CZ, Probo Bus a PT Real. Dopravní skupina Abellio dosud na českém trhu vystupovala jako dceřiná firma Nizozemských státních drah. Patřila mimo jiné k nejvýraznějším kritikům podmínek tuzemských dopravních tendrů.

Antimonopolní úřad zahájil správní řízení koncem minulého týdne. Rozhodnout o povolení spojení by měl do měsíce. Posuzovat bude zejména oblast autobusové přepravy.

Probo Bus provozuje veřejnou autobusovou dopravu na Berounsku, Hořovicku a v okrese Praha-západ. Abellio CZ a PT Real podnikají v oblasti správy nemovitostí a oprav a údržby motorových vozidel.

Německá železniční společnost Deutsche Bahn letos koupila také firmu Veolia Transport Central Europe, která je předním provozovatelem autobusové dopravy v České republice.

Deutsche Bahn dopravce koupila od francouzské firmy Veolia Transdev. Kupní cena nebyla zveřejněna. Středoevropská Veolia zaměstnává přes 6300 lidí a provozuje více než 3400 vozidel. Její hlavní činností je městská a regionální autobusová doprava.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.