18. dubna 2011 11:13 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Německo se chystá zpoplatnit své dálnice

Obří festival místní kultury zablokoval 60 kilometrů jedné z nejvíce frekventovaných evropských dálnic mezi Dortmundem a Duisburgem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří festival místní kultury zablokoval 60 kilometrů jedné z nejvíce frekventovaných evropských dálnic mezi Dortmundem a Duisburgem. | foto: Reuters

BERLÍN Německé ministerstvo dopravy zvažuje zpoplatnění dálnic, podobně jako tomu je například v sousedním Česku. Má už vypracované čtyři varianty cen elektronických vinět, které by řidiči, včetně cizinců a motorkářů, za užívání rychlostních komunikací v zemi museli platit.

Píše to v dnešním vydání německý deník Bild, který má příslušný dokument k dispozici.

Podle něj by se povinnost platit za jízdu po německých dálnicích vztahovala na všechny osobní auta a nákladní vozy do 12 tun. V nejlevnější variantě by jejich majitele roční viněta vyšla na 80 eur (téměř 2000 Kč). Cizinci projíždějící přes Německo by si mohli zakoupit vinětu na dva měsíce za 30 eur (zhruba 730 Kč), případně desetidenní za deset eur (asi 242 Kč).

Čtěte také:

Druhá varianta počítá podle Bildu s cenou za roční vinětu ve výši 100 eur (2420 Kč), krátkodobější by stály stejně jako u prvního scénáře. Při zavedení varianty číslo tři by řidiči za celoroční používání německých dálnic zaplatili 155 eur (přibližně 3740 Kč), viněta na dva měsíce by vyšla na 50 eur (přes 1200 Kč) a na deset dní na 17 eur (412 Kč).

Dražší, ale bez daně
Pokud by se ministerstvo přiklonilo k nejdražší verzi, stála by elektronická viněta na celý rok 365 eur (8845 Kč), na dva měsíce 125 eur (3029 Kč) na na deset dní 45 eur (1090 Kč). Němcům by ale odpadlo nynější placení daně z vozidla.

V případě motocyklů všechny čtyři varianty podle listu počítají s ročním dálničním poplatkem 30 eur a dvouměsíčním ve výši deseti eur.

Německý ministr dopravy Peter Ramsauer Bildu úvahy o zpoplatnění jízdy po dálnicích potvrdil. "V mém úřadě neplatí žádné zákazy úvah. Kam bychom přišli, kdybychom odborníkům nedovolovali zabývat se všemi aspekty financování infrastruktury," uvedl.

Poplatky v Česku

V Česku se zatím k placení dálničních poplatků pro osobní auta do 3,5 tuny používají papírové známky. Celoroční kupon stojí 1200 Kč, měsíční 350 Kč a desetidenní 250 Kč. Vozidla nad 3,5 tuny platí mýtné. Také české ministerstvo dopravy zvažuje u osobních vozů přechod na elektronické viněty, parlament ale na konci loňského roku schválil jeho odklad o pět let.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.