Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
30. června 2012 17:39 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Německo zpoplatní pro kamiony další silnice. Zdražení pocítí i Češi

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Kamiony budou od 1. srpna platit mýtné na dalších 1135 kilometrech čtyřproudých německých silnic, které jsou postaveny v dálničním stylu a jsou napojeny na dálnice. To se dotkne i českých dopravců.

Českých dopravců, kteří jezdí přes Německo do západní a jižní Evropy, se to určitě dotkne a nárůst nákladů zřejmě promítnou do cen, míní mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

"Pro české dopravce, kteří budou nově zpoplatněné silnice využívat, není jiná cesta než vyšší náklady promítnout do cen pro zákazníky," uvedl Felix.

ČTĚTE TAKÉ:

Provozní náklady dopravců podle něj zvyšují rostoucí ceny paliv, dvojí zvýšení mýtných tarifů v Česku vždy o čtvrtinu v posledních dvou letech a také zavedení elektronického výběru mýtného v Polsku loni v červenci.

Mýtné v Německu platí nákladní automobily od 12 tun a podle statistik Toll Collect která v Německu mýto vybírá, patří Česko mezi pětici zemí, ze kterých pochází největší počet z celkem 717 000 instalovaných palubních jednotek.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpoplatněno je nyní v Německu více než 24 000 kilometrů silniční sítě, předběžný seznam od srpna nově placených silnic je na webu www.toll-collect.de.

Toll Collect uvedla, že v uplynulých týdnech úspěšně uzavřela testy fungování výběru mýtného na nově zpoplatněných úsecích, kterých se účastnilo 3000 kamionů.

Mýtné kamiony platí na německých dálnicích od počátku roku 2005, některé úseky spolkových silnic Německo zpoplatnilo o dva roky později.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...