7. března 2011 17:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Němečtí strojvůdci se vyslovili pro časově neomezené stávky

Vlak s radioaktivním odpadem na cestě do Německa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak s radioaktivním odpadem na cestě do Německa | foto: ČTK

BERLÍN Členové německého odborového svazu strojvůdců GDL se v interním hlasování vyslovili pro časově neomezené stávky za dosažení jednotných podmínek u všech železničních dopravců v Německu.

Kdy se nové protesty na dráze uskuteční, není ještě známo, možná ale už tento týden. Češi plánující v příštích dnech a týdnech cestu vlakem do Německa nebo z něj by tak měli počítat s možnými komplikacemi.

Šéf GDL Claus Weselsky dnes oznámil, že strojvůdci svůj pracovní boj brzy rozšíří, pokud nedostanou od zaměstnavatelů lepší nabídku. Nově by se měli přidat i strojvůdci nákladních vlaků. V německých médiích se spekulovalo, že další stávka by mohla německé železnice ochromit již v úterý. To však Weselsky podle agentury DPA popřel.

Cestující se podle něj mají připravit na opětovné výpadky a zpoždění vlaků během tohoto týdne. "Existuje dostatek důvodů dál bojovat za naše společně rozvíjené cíle - i pomocí delších stávek," prohlásil šéf GDL.

Němečtí strojvůdci stávkovali v posledních dvou týdnech už třikrát, nejvýše ale tři hodiny denně. Žádný posun v jednání mezi odboráři a zaměstnavateli to však nepřineslo. Protesty způsobily pokaždé i zpoždění několika dálkových spojů s Českou republikou.

Podle Weselského se pro časově neomezené stávky vyslovilo 92 procent členů GDL zaměstnaných u státního dopravce Deutsche Bahn (DB) a 96 procent působících u soukromých železničních společností. Do ankety se zapojilo 81 procent členů svazu.

Odboráři požadují, aby se platové a pracovní podmínky všech 26.000 strojvůdců v zemi sjednotily na úrovni, kterou poskytují DB. Strojvůdci u soukromých dopravců totiž v průměru pobírají o 30 procent nižší platy.

Jednání mezi GDL a železničními společnostmi jsou v současnosti na mrtvém bodě. Odboráři poslední návrh zaměstnavatelů označili za "nestoudnost", soukromí dopravci zase odmítají dál s GDL vyjednávat.

ČTK