4. listopadu 2014 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Němečtí strojvůdci budou stávkovat sto hodin. Protest zasáhne i Česko

Němečtí strojvůdci bojují za vyšší mzdy. Stávka se dotkne i Česka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němečtí strojvůdci bojují za vyšší mzdy. Stávka se dotkne i Česka | foto: Reuters

BERLÍN Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn vyhlásili stávku v osobní dopravě od čtvrtečních dvou hodin ráno do pondělních čtyř hodin ráno. Několikadenní protestní akce zasáhne regionální i dálkové vlaky. Patrně se projeví i na spojení Německa s Českem.

V ovlivnění dopravy bude tato protestní akce patrně podobná, jako předchozích pět kratších stávek na německé železnici, které strojvůdci uspořádali od konce srpna

Nákladní vlaky budou stát déle

Odborový svaz strojvůdců (GDL) dnes o vyhlášení stávky informoval v tiskovém prohlášení. Protestní akce je podle svazu přímý důsledek krachu dvoutýdenních jednání mezi odbory a vedením DB, kdy se obě strany nedokázaly dohodnout na pracovních podmínkách strojvůdců a na postavení svazu GDL uvnitř železničního koncernu.

ČTĚTE TAKÉ

Nadcházející stávka bude vůbec nejdelší v historii DB. V osobní dopravě potrvá 98 hodin, o 26 hodin víc než dosud nejdelší protestní akce strojvůdců v listopadu 2007. V nákladní dopravě bude nadcházející protest ještě delší, členové odborového svazu GDL zastaví práci už ve středu v 15 hodin a obnoví ji až společně se strojvůdci osobních vlaků.

Spory i mezi skupinami

Spor mezi strojvůdci a vedením DB je dlouhodobý. Svaz GDL zpočátku požadoval především zvýšení platů o pět procent a zkrácení pracovní doby o dvě hodiny týdně. Nyní se průměrný plat strojvůdců pohybuje v závislosti na odpracovaných letech mezi 36 000 a 46 000 eury (998 000 a 1,27 milionu korun) ročně. Strojvůdci u DB pracují 39 hodin týdně.

Po ústupcích obou stran v platové oblasti se ale jednání mezi odbory a vedením DB zasekly na sporu o postavení odborářů z GDL v rámci DB. Svaz žádá, aby ho koncern uznal jako jediného zástupce strojvůdců, průvodčích i zaměstnanců jídelních vozů. Za strojvůdce GDL vyjednává dlouhodobě, zbývající profesní skupiny v rámci DB dosud zastupoval odborový svaz EVG, který má mezi nimi více členů než GDL a celkově zastupuje víc zaměstnanců železničního dopravce.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz