6. listopadu 2012 11:08 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nenáviděný, ale nejlevnější. Zisky Ryanair letí strmě vzhůru

Letadlo nízkonákladových aerolinek Ryanair – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo nízkonákladových aerolinek Ryanair – ilustrační foto | foto: Reuters

DUBLIN Jsou považovány za nejnepříjemnějšího leteckého dopravce, který neustále hledá cesty, jak na cestujících vydělat. Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair ale svými cenami drtí konkurenci a hlásí nárůst zisků o deset procent. A výhledově čeká růst ještě strmější.

Zisk největšího evropského nízkonákladového přepravce se v prvním pololetí jeho finančního roku zvýšil o deset procent a firma rovněž výrazně zvýšila odhad celoročního zisku. O zlepšení se postaraly zvýšené ceny letenek, nižší náklady na pohonné hmoty, ale také letní olympiáda v Londýně. 

Čistý zisk za období duben-září dosáhl 596 milionů eur (15 miliard korun) z 544 milionů eur ve stejném období předešlého roku. Výsledek překročil odhady analytiků dotázaných agenturou Reuters o 34 milionů eur.

Tržby společnosti se zvýšily o 15 procent na 3,1 miliardy eur. Přispěl k tomu průměrný nárůst cen letenek o šest procent a silná poptávka cestujících po levné letecké přepravě.

ČTĚTE TAKÉ:

Počet cestujících stoupl o sedm procent na nový pololetní rekord 48 milionů. To podle firmy představovalo 12 procent počtu cestujících všech přepravců na evropských linkách.

Ryanair zvýšil odhad zisku pro celý rok do konce března na 490 až 520 milionů eur z dosavadního výhledu 400 až 440 milionů eur. Podle společnosti se o to zasloužily vysoké tržby během klíčových letních měsíců, zejména však po ukončení letní olympiády v Londýně.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz