25. prosince 2010 20:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Neúprosná statistika ČD: čtvrtina dálkových vlaků přijede pozdě

České dráhy (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy (Ilustrační foto.) | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Zhruba čtvrtina dálkových vlaků vypravených Českými drahami přijede do cílové stanice se zpožděním. Vyplývá to ze statistiky Českých drah.

Lépe podle ní vyznívá údaj za všechny spoje, tedy včetně osobních vlaků či pendolin, podle kterého za letošní leden až listopad přijelo včas 90,9 procenta spojů. O statistických údajích informovala Česká televize (ČT).

Například pendolina podle statistik přijíždí podle plánu v 93 procentech případů, spěšné a osobní vlaky dodržují jízdní řád v 92 procentech a expresy, tedy vnitrostátní rychlíky či IC jsou dochvilné v 84 procentech případů. Nejnižší úspěšnost tak vykazují mezistátní rychlíky a EC, a to 75 procent vlaků jedoucích načas.

Až 40 procent zpoždění nemůžeme ovlivnit, hájí se dráhy

Podle mluvčího drah Petra Štáhlavského zhruba čtvrtinu všech zpoždění způsobují závady na infrastruktuře, lomy kolejnic, závady signalizace či poruchy troleje. "Téměř ve 20 procentech vznikají zpoždění kvůli tomu, že čekáme na zpožděné přípoje," uvedl Štáhlavský.

"Každý čtvrtý dálkový vlak je zpožděný podle těch čísel," potvrdil ředitel odboru řízení provozu ČD Miroslav Jasenčák. "Ty vlivy se pohybují v rozsahu kolem 40 procent, záležitosti, které nemůžeme ovlivnit ani my, ani cizí železniční správy, jsou to nehody, sebevraždy, usmrcení civilních osob střetnutí na přejezdech a podobně," dodal Jasenčák.

V některých měsících letos podle ČT mezistátní rychlíky přitom spadly na ještě nižší čísla. Například v červenci byla dochvilnost u těchto spojů 62 procent, v lednu to bylo 66 procent a v červnu přijelo včas 68 procent dálkových vlaků.

Rok 2010 v obrazech

Celkovou statistiku podle ČT ovlivňuje především 6000 osobních spojů denně, naopak rychlíky nebo soupravy EC jsou na tom hůře. "Osobní vlaky jsou vesměs přesnější protože ta délka trasy je kratší, rychlost není tak vysoká, takže v případě nějakého rychlostního omezení kvůli pomalé jízdě samozřejmě tam nevzniká takové zpoždění," uvedl mluvčí drah Štáhlavský.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!