12. června 2012 15:21, aktualizováno  15:24 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nevytížené zájezdové autobusy naberou spolujezdce. Za nižší cenu

Autobus (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Provozovatel tuzemského portálu na zprostředkování jízdy Jízdomat spustil novou službu Jízdobus, která má zájemcům zprostředkovat levnou jízdu nevytíženými zájezdovými autobusy. Slibuje úsporu finančních nákladů na cestu pro řidiče i spolujezdce.

"Autobus, který je vyslán vyzvednout velkou skupinu lidí v Česku i zahraničí, může po cestě přibrat spolujezdce. Ti samozřejmě neplatí plnou cenu. Spokojené budou obě strany," přiblížil podstatu fungování zakladatel Jízdomat.cz Jan Mittner.

ČTĚTE TAKÉ:

Konec nevytíženým autobusům a snížení emisí

Cílem celého projektu podle něj je, aby na silnicích a dálnicích přestaly jezdit nevytížené autobusy, mikrobusy a osobní automobily. Naplnila by se tak myšlenka snížení emisí oxidu uhličitého a ekologického využití pohonných hmot. Cestující by přitom měli platit nákladovou cenu.

Co je Jízdomat

Jízdomat.cz je portál zaměřený na zprostředkování spolujízdy. Je v provozu od podzimu 2010 a od té doby získal více než 25 000 registrovaných uživatelů, kteří spolujízdu využívají pravidelně. Návštěvnost serveru je 60 000 uživatelů měsíčně.

Zapojit lze autobusy mající trasy na území České republiky, významnou složkou jsou ale také zahraniční jízdy. Ty se hodí především v období letních dovolených. Nejde ale o nabídku pravidelných linek, upozornil.

Jízdobus bude spolupracovat s webem Školní stonožka, který funguje na podobném principu. Zaměřuje se však na vytížení autobusů vezoucích děti ze škol a školek na pobyty v přírodě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Jízdobus je umístěný na stránkách www.jizdomat.cz. Do systému se zapojili například dopravci Probo Bus, Artemis Autotransport, Czech Airlines Handling nebo ČSAD MHD Kladno na různých trasách.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.